Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Asabi Polis Zorla Tedavi Edilecek

17.06.2010 09:43
Polise, ruh sağlığı, öfke kontrolü, kendini tanıma, tükenmişlik gibi konularda eğitim verilecek Aşırı dalgınlık, ümitsizlik ve içe kapanma gözlemlenen personel ise...
Polise, ruh sağlığı, öfke kontrolü, kendini tanıma, tükenmişlik gibi konularda eğitim verilecek Aşırı dalgınlık, ümitsizlik ve içe kapanma gözlemlenen personel psikoloğa yönlendirilecek

Emniyet Genel Müdürlüğü polislerin ruh sağlığının korunması amacıyla yeni tedbirler geliştirdi. Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal'ın yayınladığı genelgeye göre polise, ruh sağlığı, öfke kontrolü, kendini tanıma, tükenmişlik gibi konularda yoğunlaştırılmış eğitim verilecek. Bu amaçla il emniyet müdürlükleri bünyesindeki Rehberlik ve Psikolojik Danışma Büro Amirlikleri etkinleştirilecek. Genelgeye göre her birimde görevli polislerin sıkıntılarını anlatmaları içir görüş günleri olacak. Bu görüşmelerde aşırı çökkünlük ve içe kapanma gözlemlenen personel psikoloğa yönlendirilecek. Polisin ruh sağlığının korunması amacıyla alınacak tedbirler şöyle olacak:

HAFTADA BİR GÖRÜŞ GÜNÜ

Personelin sorunlarını dinlemek ve taleplerini almak üzere haftanın en az bir günü görüş günü yapılacak. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bürolarında sunulan hizmetler sadece çare bulucu olmaktan kurtarılarak önleyici ve gelişimsel rehberlik ve psikolojik danışma hizmetler haline gelecek.
Tüm birim amirlerine, personelin sorunlarına daha olumlu yaklaşmalarının sağlanması amacıyla, intihar konusunu da kapsayacak şekilde bu yıl içinde ruh sağlığı kavramı ve bozuklukları, iletişim becerileri ve empati konularında eğitim verilecek. Bu eğitim memuriyet görevine yeni başlayan tüm personele her yıl tekrar ettirilecek.

Birim amirleri dikkat çekici duygu, düşünce, davranış ve görünüm değişiklikleri (Aşırı çökkünlük, ümitsizlik, dalgınlık ve içe kapanma gibi) gözlemlenen personeli rehberlik bürolarına yönlendirecek. Amirler personelin ailevi geçimsizlik, boşanma ve benzeri sorunları olması halinde durumunu izleyecek, gerekirse sorun yaşayan aile bireyi ile birlikte danışma bürolarına başvurması teşvik edilecek.

Kendine veya çevresine zarar verme riski bulunan personelin silahı geçici olarak alınıp muhafaza edilecek.

Geçerli mazereti olmaksızın hastaneye gitmek istemeyenler veya buna direnenler hakkında disiplin hükümleri uygulanacak.

Hizmetlerin tanıtımı yapılacak. Polis eğitim kurumlarında da öğrencilere yönelik önleyici rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri sunulacak.

(Sabah)
Bu haber toplam 1072 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri