Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Polis camiye başörtüyle girebilecek

28.07.2009 12:00
Müslüman olmayan bu ülkede, kadın polislerin camiye girmeleri gerektiği taktirde başlarını örtmeleri için özel başörtü bastırıldı.
İslami kurallara saygılı olmaya çalışan polis teşkilatı, kadın polislerin camileri görevleri icabı ziyaret ettikleri sırada başlarını örtmeleri için üzerinde polis teşkilatının amblemi olan özel başörtü yaptırdı. Polis teşkilatının başlattığı uygulamaya göre, kadın polisler herhangi bir camiyi ziyaret etmek istediklerinde zorunlu olarak başörtü takacak. Yaptırılan başörtüler ise polislerin üniformalarıyla uyumlu şekilde özel olarak yapılıyor.

Yapılan başörtüler siyah üniforma giyen kadın polisler için siyah başörtü, mavi üniforma giyen polisler için de mavi renkli başörtüsü kullanılacak. Bu uygulamayla birlikte başörtüsü üzerinde polis teşkilatının özel ambleminin de yer alması başörtüyü polis teşkilatının üniformasının bir parçası haline getirdi. Uygulamayı başlatan İngiliz polis teşkilatı, amaçlarının İslami kurallara saygı göstermek olduğunu açıkladı.

Başörtüsünü takan kadın polis memurlarından Emniyet Müdür Yardımcısı Jackie Roberts, "Kadın polis memurlarının başörtüsü takacak olmaları, ülkemizdeki farklı kültürlerden olan toplumlarla iletişime geçmemiz adına önemli bir uygulamadır." dedi. Bu uygulamanın bulundukları bölgenin emniyet teşkilatına olumlu katkısının olacağını dile getiren Jackie Roberts, "Bu uygulama aynı zamanda farklı kültürlere ve dinlere sahip olan toplumumuza saygıyı amaçlıyor. Bunun kadın görevlilerimiz tarafından memnuniyetle karşılanacağından eminim." ifadesini kullandı.

Konuyla ilgili bir haberin yer aldığı Daily Mail gazetesi, geçtiğimiz yıl İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in Türkiye'yi ziyaretinde de bir camiye girişinde başını örttüğünü de hatırlattı.

Bu yılın başında İngiltere'de bazı bölgelerdeki itfaiye ekipleri tarafından başlanan uygulamada isteyen kadın görevlilerin uzun etek, uzun kollu ve başörtülü giysileri giymede serbest olduğunu açıklamıştı.

"MEMNUNİYET VERİCİ"

İslam Topluluğu Derneği Başkanı Raşit Azami de İngiltere'de bir polis teşkilatının başlatmış olduğu bu uygulamanın "memnuniyet verici" olduğunu söyledi. Bu işbirliğinin toplum adına büyük yararı olacağını belirten Azami, bunun ikili insan ilişkilerine olumlu yansıması olacağını ekledi.
Bu haber toplam 1234 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri