Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Polise taş atan çocuklara büyük ceza

12.11.2009 19:44
Adana'da korsan gösterilirde polis memurlarına sapanla taş ya da misket attıkları iddia edilen 6'sı çocuk 8 kişi toplam 44 yıl hapis cezasına mahkum oldu.

 

Ova Mahallesi'nde geçen yıl düzenlenen korsan gösterilerde bölücü örgüt elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atıp, polis memurlarını taşladıkları iddia edilen yaşları 13 ile 17 arasındaki M.O., İ.G., Ö.Ö., İ.S., S.Ö. ve C.K. ile yaşları 18'den büyük olan Murat Kaya ve Servet Güneş yakalandı. Suç aleti sapanlarına el konuldu. 
 
Haklarında Özel Yetkili Adana 7'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ?silahlı terör örgütü adına suç işlemek, terör örgütünün propagandasını yapmak ve kamu görevlilerine görev yaptırmamak' suçundan dava açılan 6'sı çocuk 8 kişi karar duruşmasına çıktı. Tutuksuz yargılanan çocuklar ile tutuklu Kaya ve Güneş suçlamaları kabul etmeyerek beraatlarını istedi.
 
Mahkeme heyeti, yaşları 17'den küçük olan M.O., İ.G. ve Ö.Ö.'yi 5'er yıl 4'er ay, yaşları 15'ten küçük olan İ.S., S.Ö. ve C.K.'yi 4'er yıl, yaşları 18'den büyük olan Kaya ve Güneş'i ise 8'er yıl olmak üzere toplamda 44 yıl hapse mahkum etti. Tutuklu bulunan Kaya ve Güneş'in tahliyeleri de kararlaştırıldı. Yargıtay bu cezaları onarsa çocuklar ve yaşı büyük olan 8 kişi cezalarını çekmek için cezaevine girecek.
 
İHD Adana Şubesi'nin verilerine göre, en son 4 çocuğa verilen hapis cezalarıyla birlikte Adana'da son 1.5 yıl içinde 112 çocuk toplam 533 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
Habertürk
Bu haber toplam 1764 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri