Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Polis de heronla izleyecek

29.06.2010 09:14
Emniyet, büyükşehirlerdeki terör olayları ve uyuşturucu kaçakçılığına yönelik havadan teknik takip yapabilmek için ‘Malazgirt’ isimli 2 insansız helikopter aldı

Bünyamin DEMİRKAN'ın haberi

Son dönemlerde metropol şehirlerde artan terör eylemleri Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’nı harekete geçirdi. İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na başvuran Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı, teknik takip için tamamen yerli üretim olan 2 adet insansız helikopter satın aldı. Jandarma Genel Komutanlığı ise 2 helikopter alımı için sipariş aşamasında.

UYUŞTURUCU BARONLARINA TAKİP

Polis tarafından alınan helikopterler özellikle uyuşturucu çetelerinin takibi ve terör örgütü operasyonlarında kullanılacak. Uyuşturucu baronları havadan saniye saniye takip edilerek operasyon için gerekli tüm bilgiler bu helikopterlerden sağlanacak. Önemli toplumsal olaylarda da havadan takip yapacak helikopter yüksek irtifası ve küçük boyutları nedeniyle takip anında fark edilmesi ise neredeyse imkansız. Helikopterle Türkiye’de düzenlenecek önemli zirvelerde de havadan takip yapacak.

GECE VE GÜNDÜZ KAMERALARI VAR

Elektronik donanımı, yazılımı, tasarımı ve imalatı ile tamamen milli olan Malazgirt Mini İnsansız Helikopter Sistemi, dünya’da ilk olarak TSK tarafından kullanılan mini robot helikopter sistemi ve otopilot sistemine sahip. Yerden kumanda ile yönlendirilen helikopter 20 kilometre menzile ve 3 bin 600 feete yani yaklaşık 1 klometreye kadar yükselebilme kabiliyetine sahip. 90 dakika boyunca havada asılı olarak kalabilen helikopterde termal kamera ve gündüz kamerası bulunuyor. 

STAR GAZETE

Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri