Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Polis Katilleri Eylemi Nasıl Başlatmışlar

24 Temmuz 2008 / 09:10
İstanbul İstinye'deki ABD Başkonsolosluğu'na yönelik silahlı saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin yanlarında getirdikleri gül esansını koklayarak “Cennet kokusu geliyor” dedikten sonra eylemi başlattıkları ortaya çıktı.
Eylemcilerin, olay yerine giderken şans eseri polis kontrolünden kurtulduğu anlaşıldı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Emniyeti, eylemci grubu “Dini istismar eden yurtdışı bağlantılı grup-İrfan Grubu” olarak adlandırdı.
Milliyet, Erkan Kargın, Bülent Çınar ve Raif Topcil adlı 3 teröristin öldürüldüğü ve 3 polisin şehit olduğu konsolosluk baskınının tek görgü tanığı olarak gözaltına alınan Cebrail Koşanarslan'ın (26) ifadesine ulaştı. İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanan Koşanarslan, eylemle ilgili ayrıntılı ifade verdi. Korsan taksicilik yaparak hayatını kazanan Koşanarslan'ın ifadesinin önemli bölümleri şöyle:

Tüfeği koltuğa yatırdı
- Çınar ve Topcil aracıma bindi. Çınar, 'Sefaköy'e gideceğiz' dedi. Altınşehir İlköğretim Okulu'nun arkasında Erkan Kargın'ı aldık. Bu şahsı gördüğümde elinde herhangi bir şey yoktu. Ancak tam arabaya binecekken yere eğilerek pompalı tüfeği aldı. Tüfeği arka koltuğun altına yatırdı.

Polis durdurmadı
- Ben, Kargın'daki tüfeği görünce 'Abi bu ne?' dedim. Kargın, 'Biz avcıyız' dedi. Yola devam ettim. Halkalı meydanına geldiğimizde yol kenarında polis ekiplerini görünce, 'Tüfeğin ruhsatı var mı?' dedim. Çınar 'Ruhsat bende' dedi. Rahatlayarak yola devam ettim, ancak polisler bizi durdurmadı.
- Sefaköy'de Kargın'ın tarifi ile bir sokağa girdik. Kargın, araçtan indi, 5 dakika sonra geldi. Elinde büyük beyaz bez vardı. Önde oturan Çınar'a uzatıp 'Bu senin bezin' dedi. Sonra, 'Sarıyer'e gideceğiz, kaça gidersin?' dedi. 60 YTL istedim. 'Tamam' dedi. Sefaköy'deki sağlık ocağının yanına geldik. Kargın yine araçtan indi, elinde beyaz bir poşetle bindi. İçinde kutu olduğu görülüyordu.

Cennet kokusu geliyor
- İstinye yoluna girdik. Kargın ve Topcil, yolu tam bilmiyordu. Çınar, zaman zaman yolu tarif etti. Kargın, Sarıyer'e gelmeden cebinden bir esans-gül yağı gibi bir koku çıkarıp Çınar ve Topcil'e uzattı. 'Cennet kokusu geliyor' dedi. O an ne demek istediğini pek anlamadım. Bu şekilde ABD konsolosluğunun bulunduğu sokağa sahilden giriş yaptık.

Silahı görünce korktum
- Arabada mecburiyet dışında hiç konuşmadılar. Konsolosluğa gelmeden Kargın, 'Yavaşla burada ineceğiz' dedi. Çınar, 'Yok dönüşte inelim' dedi. Yokuş yukarı geçip geri dönmek için sokağa girdim. Geri dönüş yapabilmek amacıyla arkaya döndüğümde Kargın'ın bacakları arasında sapında ince bez kaplı silahı gördüm. Silahı görünce korkarak durdum. 'Abi etmeyin eylemeyin, ayağınızın altını öpeyim' dedim. Yalvararak 'Kurban olayım inin gidin' dedim. Kargın, 'Yürü lan yürü. Seninle işimiz yok. Bizim işimiz Amerika'yla. Seni de tanırlar, aileni de tanırlar komple vururlar' dedi.

'Tabancayı sırtıma dayadı'
- Kargın, elindeki tabancaya mermi sürüp sırtıma dayayıp 'İlerle' dedi. Arabayla tam konsolosluk önüne geldiğimizde Kargın 'Kapıda dur' dedi. Ben durmadım. Sebebi; konsoloslukta eylem yapacaklarını anladım. Eylem olmasın diye durmadım. Bunun üzerine Kargın, silahını sırtıma dayadı. Kapıdan 40-50 metre uzakta durdum. Sırasıyla Çınar, Topcil ve Kargın arabadan indi. Kargın, tüfeğini sırtına taktı. Elinde tabancası vardı. Şahıslar arabadan inince hemen hızlanarak kaçtım. Kısa süre sonra silah sesleri duydum.

'İrfan örgütü'
- Soruşturmayı yürüten İstanbul polisi, El Kaide'yle bağlantısı olduğu ileri sürülen radikal grubu yapılan gözaltılar ve alınan ifadeler sonrasında “Dini istismar eden yurtdışı bağlantılı grup-İrfan Grubu” olarak adlandırdı. Bu isim, savcılıktaki resmi kayıtlara ve ifadelere de yansıtıldı. İrfan Grubu'nun Altınşehir'deki bir mescitte faaliyet gösteren İrfan Vakfı'yla bağlantılandırıldığı öğrenildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 900 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri