Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Polise bir taş 13.5 yıl ceza!

12 Kasım 2008 / 17:20
17 yaşındaki M.Z.E'ye polise taş attı, tam 13.5 yıl hapis cezası aldı. M.Z.E ile birlikte suç aleti sapanda mahkemeye getirildi.
Siirt'te bu yılki Nevruz kutlamaları sonrası çıkan olaylarda polise sapanla taş attığı iddiasıyla tutuklanan 17 yaşındaki M.Z.E'ye 3 ayrı suçtan 13 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında tutuklu sanık M.Z.E ile avukatı Abdulhekim Gider hazır bulundu. Mahkemeye mütalaasını sunan iddia makamı, sanık M.Z.E.'nin, olaylar sırasında polise sapanla taş attığını "terör örgütü üyesi olmak", "terör örgütü adına suç işlemek", "terör örgütü propagandası yapmak" ile "toplantı ve gösteri kanununa muhalefet" gerekçesiyle TCK'nın 314/2 maddesi uyarınca 20 yıla kadar hapis cezalandırılmasını talep etti.

Söz alan sanık M.Z.E, suçlamaları kabul etmeyerek, evinde gözaltına alındığını belirterek, beraatını talep etti. Sanık avukatı Abdulhekim Gider de müvekkilinin çıkan olaylarda bulunduğuna dair görüntü veya başka bir delilinin bulunmadığını söyledi. Avukat Gider, M.Z.E.'nin terör örgütü üyesi olmadığı ve suçlamalarla ilgili somut delilin bulunmadığını savunarak beraat istedi.

1 sapan 8 adet taş mahkemede

Mahkeme heyeti, 17 yaşındaki M.Z.E'nin terör örgütüne üye olmakla birlikte yasadışı silahlı PKK adına suç işlemek suçundan TCK'nın 314. maddesi uyarınca "terör örgütü propagandası yapmak" TMY 7/2 uyarınca, "gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet" suçlarından bir üyenin şerhi ile toplam 13 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme sanığın, duruşmalardaki iyi hali, yargılama sırasında yaşının küçük olması ve suçun mahiyetini göz önünde bulundurarak cezayı 7 yıl 6 aya indirdi. Mahkeme ayrıca sanıkta yakalanan sapan ile 8 adet taşın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nda müsaderesine karar verdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1028 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri