Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Polis'ten Kürtçe Anons Açılımı

15.02.2010 08:47
Şırnak'ın Cizre ilçesinde polis ekipleri, Abdullah Öcalan için izinsiz gösteri yapan grubu dağılmaları konusunda ''Kürtçe'' anonsla uyardı.

Cizre'de Abdullah Öcalan'ın yakalanıp Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümü olan 15 şubat öncesinde eylem yapan bir grup, Cizre-İdil kara yolunu trafiğe kapattı.

Polis, yola taş yığınıyla barikat kurup yolu trafiğe kapatan gruptakilere tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Müdahale üzerine Cudi ve Nur mahallelerinin ara sokaklarına kaçanların beklemeye devam ettiğini gören polis, göstericilere Kürtçe anons yaparak dağılmaları yönünde uyardı.

Gruptakilere ve ailelerine yönelik Türkçe ve Kürtçe olarak yapılan anonsta, ''Sevgili Cizreli anne ve babalar, çocuklarınıza sahip çıkın. Çocuklarınızın kalem tutması gereken elleri taş tutmasın, kötü amaçlı insanların çocuklarınızı kullanmasına izin vermeyin'' denildi.

Çevik kuvvet ekipleri, olası olaylara karşı ilçenin birçok yerinde güvenlik önlemlerini artırdı.

Hakkari merkez ve Yüksekova ilçesinde de yollara barikat kuran göstericiler iş yerlerini taşladı.

ATEŞ YAKIP, BARİKAT KURDULAR
Terör örgütü elebaşının yakalanmasının yıl dönümünü bahane ederek Hakkari kent merkezinde basın açıklaması yapmak isteyen Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üyeleri, Cumhuriyet Caddesi'ndeki parti binasının önünde toplandı.

Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu ile BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani'nin de aralarında bulunduğu grup, belediye başkanlığına kadar slogan atarak yürüdü.

Burada yapılan basın açıklamasının ardından kent merkezinden Dağgöl Mahallesi'ne doğru yürümeye başlayan bir grup, ateş yakıp yollara barikat kurdu.

Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunduğu göstericilerin ara sokaklara dağıldığı, eylemlerini sürdürdüğü gözlendi.

 

 
Göstericiler arasında yine çocuklar dikkat çekti.

ESNAF BDP'LİLERİ LİNÇ EDECEKTİ
Yüksekova'da Cengiz Topel Caddesi'nde toplanan BDP üyeleri, terör örgütü elebaşının yakalanmasını bahane ederek yürüyüş yaptı.

Yürüyüş sırasında, bir grup, Mustazaf-Der Yüksekova Şubesi ile ATM'leri ve bazı iş yerlerini taşladı.

Eski Cezaevi Kavşağı'ndaki basın açıklamasının ardından Cengiz Topel Caddesi'nde taşkınlık yapan göstericilere polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Polisin müdahalesiyle ara sokaklara dağılan ve yola barikat kuran göstericilerin eylemleri sürüyor.

Bu arada, iş yerlerini taşlayan göstericilere tepki gösteren bir esnaf, BDP'li yöneticilerin müdahalesiyle linç edilmekten kurtuldu.

Bu haber toplam 1024 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri