Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kule görevlisinden şok ifade

13.04.2010 19:41
96 yolcunun hayatını kaybettiği feci uçak kazasında pilotun, kule görevlilerinin izin vermemesine rağmen alana inmeye çalıştığı iddia edildi

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ile birlikte 96 yolcunun hayatını kaybettiği feci uçak kazasında pilotun, Smolensk bölgesi askeri havaalanı kule görevlilerinin izin vermemesine rağmen alana inmeye çalıştığı iddia edildi. Kötü hava koşulları nedeni ile Minsk ya da Moskova havalimanlarına inişi kabul etmeyen pilotla kule arasında dil sorunu da yaşandığı belirtiliyor.

Komsomolskaya Pravda gazetesine açıklamada bulunan olay sırasında görevli kule görevlilerinden emekli Albay Anatoli Muravyov, uçaktaki görevlilerin yoğun sis nedeni ile başka havalimanına yönlendirme tavsiyelerini dikkate almadıklarını söyledi.

"Hava trafik kontrol grubu başkanı kötü hava koşulları nedeni ile uyardı. Ancak, pilot izin verilmemesine rağmen alana inmek istedi." ifadelerini kullanan Muravyov, "Kule sorumlusu üç kez uçuş prosedürünü hatırlatarak, başka bir havalimanına yönlendirdi. Pilot bunları dikkate almadan inmeye başladı. İniş bilgilerini de bize vermedi. Kule sadece rehberlik etmeye çalıştı. Bu sadece bir iniş prosedürü idi. Ve uçak bir anda çarptı..." ifadelerini kullandı.

Sivil pilotlara doğrudan emir verme yetkilerinin olmadığını kaydeden Muratyov, "Kule ile pilot arasında görüşmeler Rusça ve bazen de çok kötü bir İngilizce ile oluyordu. Bu da iletişimi engelledi." dedi.

Feci kazanın bir kısım faktörlerin birleşimi olduğunu kaydeden Muravyov, "Hava şartları, pilotun hatası, pilotun her şeye rağmen inmek istemesi... Bunda uçakta bulunan yüksek seviyeli insanların etkisinin yüksek olduğunu düşünüyorum... Maalesef başka bir havalimanına yönlendirilme pilot için aşağılanma olarak görüldüğünden kendisi ile birlikte bir çok insanı Cennet'e götürdü." değerlendirmesinde bulundu.

Polonya Cumhurbaşkanının daha önce istediği havalimanına indiremediği için pilotları görevinden uzaklaştırdığını kaydeden Muravyov, eski bir havacı olarak hava uçuş kurallarının asla ihlal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Muravyov Polonya Cumhurbaşkanı'nın uçağından önce Yak-40 model bir uçağın alana başarılı bir şekilde indiğini ve Il-76 model ikinci bir uçağın da Moskova Vnukova havalimanına yönlendirildiği bilgisini verdi.

 Faruk Akkan

Kaynak:
Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri