Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Porsche de modaya uydu

23.03.2010 01:04
Dünyanın önde gelen spor otomobil markası son model aracına ekonomi ayarı verdi.

Porsche’nin 2003-2006 yılları arasında bin 282 adet ürettiği Carrera GT’nin devamı olarak tanıtılan ve üç yıl içinde üretilmesi beklenen hibrit motorlu 918 Spyder selefinden daha hızlı, ama 100 km’de üç litre olacağı açıklanan mucizevi tüketimiyle de çevreye duyarlı bir otomobil olacak. Fiyatı Avrupa için 450 bin Euro, Türkiye’ye gelirse vergilerle 2 milyon TL.

Eğer süper spor otomobiller bile bu işe kafa yormak zorunda  kalmışsa, geleceğin otomobilleri  konusundaki elektrik “fantezileri” ciddiye almanın zamanı çoktan gelmiş demektir. Hele Porsche gibi bir kült marka en az ürettiği, sadece seçkin müşterilerine sattığı en hızlı modelini “hibrit” olarak sunmaya hazırlanıyorsa, durup bu sese kulak vermek gerekiyor. Cenevre Otomobil Fuarı’nın göz alıcı tasarımlarından biri Porsche 918 Spyder idi. 500 beygir gücünde bir V8 yanı sıra toplam 160 KW gücünde elektrikli motorlara sahip bu otomobil, ziyaretçilere, ne toplam gücü, ne de son süratiyle, bir kilometrede egzozundan doğaya saldığı “sadece” 70 gramlık karbondioksit miktarıyla sunuluyordu. Carrera GT’nin yerine üretilmesi düşünülen otomobilin satış fiyatı ise tıpkı öncüsü gibi yarım milyon Euro civarında olacak. 2003-2006 yılları arasında sadece bin 282 adet üretilen Carrera GT’nin fiyatı 450 bin Euro civarında idi. Tabi araç Türkiye’ye getirildiğinde fiyatın ikiye katlandığını söylemek gerek. 918 Spyder’in iki üç yıl içinde üretime hazır hale gelip, caddelere çıkabileceğini söyleniyor.

2 milyon TL’lik otomobilin ne özelliği var?

0’dan 100 km/s hıza 3.2 saniyede çıkıyor, 320 km/s son sürate rahatlıkla ulaşabiliyor. Almanya’nın ünlü Formula 1 pisti Nürburgring’i 7 dakika 30 saniyede tamamlayarak GT’den daha hızlı bir Porsche olduğunu da kanıtladı. GT’nin aynı pistte yaptığı derece 7 dakika 32 saniye idi. Elektrik motorları da devreye girdiğinde otomobilin ürettiği güç 718 BG’ye kadar çıkacak. Aracın sadece elektrikli motoruyla gidebileceği mesafe şimdilik 25 kilometre ama yakıt tüketimi konusunda oldukça iddialı. Çünkü Porsche’nin hedefi yüz kilometrede sadece 3 litre yakıt tüketmek. 2 milyon TL verip bu muhteşem otomobili alan kişinin tesellisi de bu olacak, bir Porsche kullanacak ama bir Polo sahibinden daha az yakıt parası ödeyecek.

 Ayna yerine geri görüş kamerası

Porsche 918 konseptinin uzunluğu ve yüksekliği Porsche’nin küçük canavarı Cayman kadar, ama GT’nin yerini alması beklenen bu hayal otomobil Cayman’dan daha geniş. Porsche 918 Spyder’ın kokpitinde dijital teknoloji ön planda. Araçta yan ayna yerine kamera kullanılıyor.

Sadece 5 ay içinde hazırlandı

Porsche’nin Cenevre Fuarı’nda sergilediği konsept otomobili 918 Spyder aynı zamanda rekor sürede hazırlanan “konsept otomobil” unvanına da sahip oldu. Porsche mühendisleri fikrin ortaya çıkmasından sonra sadece 5 ay çalışarak bu otomobili sergilenir hale getirmeyi başardılar. Firma fuara yetişebilmek için projede çalışan kişilerin sayısını iki katına çıkarttı. Otomobilin ismi ise fuardan bir hafta önce konulabildi.

Bu haber toplam 1004 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri