Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"İzdivaç" programında kullanılan ifade Alevileri yaraladı

27.08.2009 18:55
Pir Sultan Abdal Derneğine üye bir grup vatandaş, ''İzdivaç'' programında bir yarışmacının Alevilere yönelik kullandığı ifade için Star Tv'nin önüne siyah çelenk bıraktı.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği MYK üyesi Fethi Bölügiray, Star Tv'nin önünde toplanan grup adına önce Doğan Tv Holding Yayın Grup Başkanı Murat Saygı ile bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından gruba seslenen Bölügiray, ''Yetkililere tepkilerimizi ilettik. Murat Saygı, Doğan Medya Grubu adına bütün Alevilerden özür dileyerek 'olayda yanlış anlaşılma olduğunu' ve 'konuyla ilgili program ve faaliyetler yapacaklarını' söyledi'' dedi.

Bölügiray, konuyla ilgili ve ''zorunlu din derslerinin kaldırılması''na ilişkin, pazar günü de saat 12.30'da Taksim'de ''oturma eylemi'' yapacaklarını bildirdi. Konuşmanın ardından dernek üyeleri, kanalın önüne siyah çelenk bırakarak dağıldı.

Bu arada, Alevi Bektaşi Federasyonu ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Özgür Demokratik Alevi Hareketi, Sacayak dergisi, hükümetin yürüttüğü ''demokratik açılım'' çalışmalarıyla ilgili İnsan Hakları Derneğinin İstanbul Şubesinde bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantıya ilişkin ortak açıklama metnini okuyan Alevi Bektaşi Federasyonu MYK üyelerinden Hatice Altınışık, hükümetin demokratikleşme çabasının iyi niyetli değerlendirilmesi gerektiğini, böyle bir açılımın ancak demokrasi ile işletildiği takdirde sonuca ulaşılabileceğini söyledi.

gazeteport

Bu haber toplam 5408 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri