Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Putin,Erdoğanı Rusya'ya davet etti

05 Haziran 2008 / 08:52
Rusya Başbakanı Viladimir Putin, enerji konularını görüşmek için Başbakan Erdoğan'ı Rusya'ya davet etti.
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki ülke hükümet başkanlarının tarım ürünlerine getirilen yasağın kaldırılması ve enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesi yönünde gerçekleşen görüşmede Putin Erdoğan'ı Rusya'ya davet etti.

Rusya başbakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye tarafının talebi üzerine gerçekleşen görüşme ile ilgili şu bilgilere yer verildi: "İki ülke ekonomik ve ticari ilişkileri farklı boyutları ele alındı. Gıda konusunda son dönemde yaşanan sorunun çözümü ve enerji alanında işbirliği görüşüldü. Taraflar görüşmelerin bakanlar ve uzman seviyesinde devam ettirilmesi konusunda mutabakata vardı. Putin, Türkiye Başbakanı Erdoğan'ı da Rusya'ya davet etti."

Rusya, Türkiye'den ithal edilen beş kalem (domates, patlıcan, patates, üzüm ve limon) tarım ürününde sağlık açısından zararlı maddeler bulunduğu gerekçesi ile 7 Haziran'dan itibaren yasak getirme kararı almıştı. Cihan Haber Ajansı'na krizle ilgili özel açıklamada bulunan Rusya Bitki Karantina Komisyonu (Rosselhoznadzor) sözcüsü Aleksey Alekseyenko, sorunun kısa sürede çözüleceğine inandığını kaydederek, "On günlük bir zaman dilimini kapsayabilir. Moskova'da Türkiye Tarım Bakanlığı yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştireceğiz. Müzakere için ön anlaşma sağlandı. İyimserim. İki taraf da sorunu çözmeye niyetli." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Türkiye, 7 Haziran'da yasağın uygulamaya konulmadan bir anlaşma sağlanması için çabalarını sürdürüyor. Erdoğan'ın Putin'i telefonla aramasının ardından Tarım Bakanlığı yetkililerin Moskova'ya gelmesi bekleniyor.

Tarım Bakanı Mehdi Eker, 3 yıl önce yaşanan domates krizinde Moskova'ya gelerek Rusya Tarım Bakanı Aleksey Gordeyev ile görüşmüş ve sorunu çözüme kavuşturmuştu. Eker'in ziyaretinden önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i telefonla arayarak sorunun çözümü konusunda müzakerede bulunmuştu. Dört ay boyunca devam eden kriz üreticiyi hayli zor durumda bırakmıştı. Türkiye'den gelen ürünlerde 'Akdeniz sineği' olarak adlandırılan zararlıların bulunması nedeni ile yasak getirilmiş, Moskova'da domates fiyatları 8-10 doları bulurken, Türk üreticileri ellerinde kalan mal nedeni ile 300 milyon dolar zarara uğramıştı.
Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri