Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni gaz krizi kapıda

01.06.2009 09:00
Geçen yıl Türkiye dahil olmak üzere bütün Avrupa'yı donduran Ukrayna ile Rusya arasındaki gaz krizi yeniden başladı.
Son birkaç yıldır Rusya-Ukrayna-AB üçgeninde sürekli tekrarlanan gaz krizi, yeniden ufukta belirdi. Temelde Ukrayna'nın borçlarını ödemekte zorlanmasından kaynaklanan ve kangren haline gelen sorun, Avrupa açısından “gaz güvenliği” konusunu da çıkmaza sürüklüyor. Başbakan Putin, 7 Haziran'da Ukrayna'nın vadesi gelken borcunu ödemesinin zor göründüğünü açıkladı ve Avrupa'nın yine gazsız kalmaması için AB'yi taşın altına elini sokmaya çağırdı.
JET CEVAP BARROSSO'DAN GELDİ

Avrupa Birliği (AB) Rusya'dan gelen “Ukrayna'nın gaz ödemelerine yardımcı olun” talebini karşılamayacağını açıkladı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, “Bu imkansız değilse de çok zor” diye konuştu. Barroso, Rusya Başbakanı Putin'in ödemedeki zorlukları anlatmak için kendisini telefonla aradığını kaydetti, mevcut bütçeyle Ukrayna'nın Rusya'ya yapacağı ödeme konusunda yardımcı olamayacaklarını söyledi. Konu, 18- 19 Haziran tarihlerinde Brüksel'de yapılacak Avrupa Birliği liderleri toplantısında yeniden gündeme gelecek.


EKK'nın gündemi tarım destekleri

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), yarın yapacağı toplantıda tarımsal desteklemeleri değerlendirecek. EKK 1 Haziran'da Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında toplanacak. Toplantıda ilk gündem maddesi olarak tarımsal desteklemeye ilişkin hususlar değerlendirilecek. Ayrıca toplantıda, geçen aylarda ekonomide talep ve üretimin desteklenmesi amacıyla uygulanan tedbirlerin sonuçları gözden geçirilecek.Bu haber toplam 1058 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri