Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Putin açılış konuşmasını yaptı

29 Ocak 2009 / 15:26
Uluslararası Dünya Ekonomi Forumu dün İsviçre’nin Davos şehrinde başladı. Rusya ise tarihinde ilk kez Uluslararası Ekonomi Formunun açılış konuşmasını yaptı
Foruma katılaan Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin, ekonomik krizin nedenlerini anlattığı ve krizden kurtulma yollarını açıkladığı konuşmasında dünyada yaşanan ekonomik krizin ideal bir dalga olduğunu söyledi.

Konuşmasında ideal dalga diye bir tanımın bulunduğunu belirten Putin, "Tüm olumsuzlukların aynı noktada toplanmasına ve daha güçlü hale gelmesini ideal dalga diyoruz." dedi. Bugün yaşanan krizi 1920'li ve 30'lu yıllarda yaşanan krize benzeten Putin, tüm ekonomistlerin bu krizi beklediğini ama kimsenin krize hazılanmasığını ifade etti. Kriz sırasında dünyanın en önemli bankalarının krize boyun eğdiğinin altını çizen Putin, krizin neden çıktığının sebeplerinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini kaydetti.

Krizin en önemli sebeplerinden birinin finans sektörünün çökmesinden kaynaklandığını belirten Putin sözlerine şu şekilde devam etti: "Finans sektöründe alınan riskler kontrol edilmedi. Hisse senetlerinin değeri ve borsadaki işlem değerleri arasında önemli bir balansızlık var. Bir taraf, sınırsız ve kontrolsüz bir şekilde para basarken, diğer taraf üretilen malları piyasaya sunuyordu. Zenginlik, hem ülke içerisinde hem de ülkelere ve bölgeler eşitsiz bir şekilde dağılmış." dedi.

Dünyada yaşanan ekonomik krizden çıkılması için ekonomik sektöründe bazı temizliklerinin yapılması gerektiğini kaydeden Putin, bunun için geçmişle bazı hesaplaşmaların yapılması, ekonomideki gerçek durumun nesnel olarak değerlendirilmesi ve geri dönmesi imkansız olan borçların silinmesi gerektiğini ifade etti.

Dünya ekonomisinin tek bir para birimine bağlı olmasının bugün yaşanan en büyük problemlerden olduğunun altını çizen Putin, bu yüzden ticarette geçerli olan para birimlerinin çeşitlendirilmesi gerektiğini bu sürecin hemen değil yavaş yavaş yaşanması gerektiğini sözlerine ekledi.

1 Şubat tarihine kadar devam edecek olan Davos zirvesinin tarihinin en önde gelen toplantılarından biri olacağını iddia eden forumun kurucusu Claus Shvaba, 40’tan fazla ülke lideri ile 96 ülkeden gelecek olan 2500’den fazla konuğun zirveye katılacağını duyurmuştu.

Rusya’yı Davos’ta Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Başbakan yardımcısı İgor Şuvalov, Ekonomi Bakanı Elvira Nabibulina, temsil edecek. Lukoil şirketinden Vagita Alekperova, Bazel şirketinden Oleg Deripask, Vımpelkom şirketinden Alensandr İzosimova ile BTB’den Andrey Kostin de zirvede hazır bulunacaklar.


Zirve sırasında Putin’in Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile görüşmesi de planlanıyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri