Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Putin tüm gazın kesilmesi talimatını verdi

07 Ocak 2009 / 21:05
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Avrupa'ya Ukrayna üzerinden gönderdikleri tüm gazın kesilmesi talimatı verdi.
Putin, Gazprom Başkanı Aleksiy Miller'ı kabulünde yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya yönelik politikanın devam ettirilip bu ülke üzerinden gönderilen gazın kesilmesi gerektiğini belirterek, bunun da açık bir şekilde ve uluslararası gözlemcilerin önünde yapılmasını söyledi.

Ukrayna'da devletin kontrolü altında bulunan doğalgaz şirketi Naftogaz Sözcüsü Valentyn Zemlyansky, bugün yaptığı açıklamada, Rusya'nın doğalgaz şirketi Gazprom'un yerel saat itibarıyla 07.44'de Avrupa'ya gaz sevkıyatını tümüyle kestiğini açıklamış, ancak Gazprom, kesintinin kendilerinden değil boru hatlarını ve pompalama istasyonlarını kapatan Ukrayna'dan kaynaklandığını belirtmişti.

Anlaşmazlık Avrupalı tüketicileri vuruyor

Rusya ile komşusu Ukrayna arasında doğalgaz konusunda devam eden anlaşmazlık özellikle kış aylarında Avrupalı tüketicileri vuruyor.

Gazprom'un Ukrayna'dan geçen doğalgaz hattından geçen gaz sevkıyatını kısma veya tümüyle kesmesi şeklinde de yıllardır devam eden yönteminden Avrupa'da yaklaşık bir düzine etkileniyor.

Rusya, Ukrayna'yı, Avrupa'ya bu ülke üzerinden sevk edilen doğalgazın yaklaşık yüzde 15'ini çalmakla, Ukrayna'da Rusya'yı sevk ettiği doğalgaz miktarını düşürmekle suçluyor.

Romanya'da, Rusya'nın sevk ettiği doğalgazı tamamen kestiğini bildirdi.

Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Romanya, Hırvatistan ve Sırbistan'ın Rusya'dan aldığı doğalgaz tamamen kesilirken, Fransa, Almanya, Avusturya, Polonya, Macaristan ve Bosna'nın aldığı doğalgaz ise önemli oranda azaldı.

Avrupa'nın gaz tüketiminin yüzde 25'lik bölümü Rusya'dan karşılanıyor ve Rusya'dan satın alınan gazın yüzde 80'i Ukrayna üzerindeki boru hatlarından geliyor.

MACARİSTAN

Macaristan gazın kullanımını sınırlandırdı

Macaristan, Rusya'nın Ukrayna üzerinden gönderdiği doğalgazı kesmesinden sonra doğalgazın sanayide kullanımını sınırlandırdı.

Doğalgaz dağıtım şirketi Foldgazszallito Zrt, fazla doğalgaz kullanıcıların tüketiminin sınırlandırıldığını ve kısıtlamaların bugün sanayide doğalgaz kullananları kapsayacak şekilde genişletileceğini açıkladı.

Açıklamada, Macaristan'da bugün 64 milyon metre küp doğalgaz kullanılmasının beklendiği ve bu doğalgazın rezervlerden karşılanacağı belirtildi.

Macaristan Enerji Bakanı Csaba Molnar da yaptığı açıklamada, Ukrayna ve Rusya arasındaki doğalgaz anlaşmazlığı nedeniyle Macaristan'a da iki günden bu yana gaz gelmediğini belirterek, bu nedenle sanayide 2 bin 500 metreküpten fazla gaz kullanan şirketlere gaz verilmesinin durdurulduğunu söyledi.

Macar Enerji Bakanı Molnar, kurdukları kriz masasıyla gaz sorununun en aza indirilmesi için çalıştıklarını, bugün öğle saatlerine kadar ülkedeki büyük sanayi fabrikalarının doğalgaz yerine linyit ve alternatif enerji kullanılmasına geçmeleri için duyuruda bulunduklarını bildirdi.

Macaristan'ın doğalgaz depolarında ülkeye 35 gün yetecek doğalgaz olduğu, alınan tedbirlerle günlük doğalgaz tüketiminin 10 milyon metreküp azaldığı açıklandı.

Öte yandan Budapeşte Feri Hegy havaalanında doğalgaz kullanımı bugün yasaklandı.

"AB gaz problemini bir an önce çözmeli"

Rus-Ukrayna doğalgaz krizi nedeni ile iki günden bu yana doğalgaz akışının durduğu Macaristan'ın Başbakanı Ferenc Gyurcsany, Avrupa Birliği'nden doğalgaz problemini bir an önce çözmesini istedi.

Macar Başbakan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko ve AB dönem başkanlığını sürdüren Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek'e mektup yazarak, aralarındaki kavgaya bir son vermelerini, bu kavganın bedelini AB halklarının ödediğini belirtti.

Gyurcsany mektubunda, bu durumun artık ticaret olmaktan çıktığını, Rusya, Ukrayna ve AB arasındaki ilişkilerin de etkileneceğini yazdı.

Gyurcsany mektubunda, "Sorunun bir an önce çözülebilmesi için AB dönem başkanı Çek Cumhuriyeti'nin iki ülke arasında kararlı bir arabuluculuk yaparak gaz sorununu çözmesi gerekir" dedi.

Ferenc Gyurcsany, alternatif doğalgaz boru hattı olan Nabucco projesinin bir an önce hayata geçirilmesinin ne denli önemli olduğunun da bugünlerde ortaya çıktığını vurgulayarak, Nabucco'nun en büyük destekçisi olduklarını açıkladı.

Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri