Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Putin'den Batı'ya aba altından sopa

31 Mayıs 2008 / 23:31
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Paris'te başkan gibi ağırlanması kadar Fransız Le Monde gazetesine yaptığı açıklamalar da dünya basınında yankılandı.
Rusya'nın 'sömürge bir ülke olmadığını' kaydeden Putin NATO'nun genişlemesine da karşı durmaya devam edeceklerini söyledi.

Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO üyelikleri ile ilgili soruyu yanıtlayan Putin, "NATO'nun genişlemesine prensip olarak karşıyız. NATO Sovyet tehdidine karşı oluşturulmuş askeri birlik. Ancak Sovyetler Birliği yıkılalı çok oluyor. Avrupa'nın ortasında görünmez yeni Berlin duvarları kurmaya hiç gerek yok." dedi.

Bismark'ın uzun zaman önce ifade ettiği 'iyi dilek açıklamaları ve yönelimlerinden çok potansiyelin dikkate alınması gerektiği' sözünü hatırlatan Rusya Başbakanı, "Her şeyi açık olarak görebiliyoruz. NATO'nun askeri varlıkları sınırlarımıza doğru her geçen daha fazla yaklaşıyor. Niçin? Artık hiç kimse birbirini daha fazla tehdit etmesin." çağrısı yaptı.

NATO'nun kime karşı birlik oluşturduğunu sorgulayan Putin, "Şimdi Sovyetler Birliği yok. Onun yerini alacak herhangi bir organizasyon da söz konusu değil. NATO'nun genişleme çalışmaları küresel anlamda tehdit oluşturan diğer konularla mücadeleye engel oluyor. Taraflar arasında güvensizlik oluşturuyor." değerlendirmesi yaptı.

Rusya'nın Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO üyelikleri ile birlikte hemen sınırlarında kurulacak askeri üslerden rahatsız olacağına değinen Putin, "Biz bu ülkelerin bugün NATO'nun bir parçası olmasının ardından, yarın da bu ülkelerde Rusya'ya karşı füzelerin yerleştirileceğinden eminiz. Bu bizim için ciddi bir tehdit algılaması." dedi.

ABD'nin açık desteğini alan Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO üyelikleri için önemli bir aşama olan 'Üyelik Aksiyon Planı'na dâhil edilmeleri Nisan ayında yapılan Bükreş zirvesinde reddedilmişti. Ancak NATO yılsonunda yapılacak zirvede konunun yeniden gündeme alınmasını kararlaştırmıştı.

Moskova Washington'un Doğu Avrupa'ya kurmaya çalıştığı füze savunma sistemlerinden de rahatsız. Rusya ABD'nin sistemin İran ve Kuzey Kore gibi nükleer füze elde etme ihtimali olan ülkelere karşı geliştirildiği gerekçesini reddediyor.
CİHAN
Kaynak:
Bu haber toplam 808 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri