Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Putin'den doğalgaz açıklaması

16 Ocak 2009 / 08:36
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rusya'nın Avrupa sevkiyatını kesmesini intihar etmeye benzetti
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rusya'nın Avrupa sevkiyatını kesmesini intihar etmeye benzetti. Alman televizyon kanalı ARD'ye açıklamada bulunan Putin, "Bizim Avrupa sevkiyatını kesmekten hiç bir çıkarımız yok. Biraz düşünün. Biz bunu neden yapalım? Avrupalı müşterilerimizle uzun vadeli anlaşmalarımız var. Bu ülkeler borçlarını da düzenli olarak ödüyor. Sevkiyatı durdurarak neden intihar etmek isteyelim?" dedi.

Putin, Rusya bütçesine Gazprom'un katkısının önemli olduğunu, ancak bunun kritik seviyede olmadığını ifade etti. Putin doğalgaz sevkiyatının kesilmesinden bu yana Gazprom'un kaybının 1,2 milyar dolara ulaştığını, bunun bütçeye yansımasının çok büyük olmayacağını söyledi. Rusya Başbakanı, şirketin iç tüketim için ucuza doğalgaz verdiğini ve Rusya'nın bölgelerine kadar doğalgazın ulaştırılması için yatırımlar yaptığını ifade etti. Putin, 2005'te yüzde 54'ünde doğalgaz kullanımı varken, bunun 2008 sonunda yüzde 62'ye çıktığı bilgisini verdi.

"Ukrayna 700 milyon dolar istiyor"

Diğer taraftan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de Gazprom CEO'su Aleksey Miller'le krizle ilgili son durumu değerlendirdi. Miller, Naftogaz'dan bugün bir mektup aldıklarını, buna gore şirketin karşılıksız olarak Rusya'dan 2009'un ilk çeyreği için 1 milyar 560 milyon metreküp doğalgaz istediğini, bunun da yaklaşık 700 milyon dolar yaptığını söyledi. Miller Ukrayna'nın Rus gazından çalmaya devam ettiğini, teknik gazla ilgili ihtiyacı kendinin karşılamasının da zorunlu olduğunu söyledi.

Görüşmede Medvedev Miller'e, Ukrayna'nın herhangi bir teknik sorunu olup olmadığı ile ilgili bir soru yöneltmesi üzerine Miller, "Teknolojik açıdan Ukrayna'nın transit yapamaması için herhangi bir neden yok. Ukrayna tüm imkânlara sahip." dedi. Miller, Gazprom'un ihracat yapamadığı için 1,2 milyar dolar zararı olduğunu, Rus doğalgazını alamayan ülkelerin keseceği cezaların bunun dışında olduğunu ifade etti. Medvedev de ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde bu rakamların önemli olduğunu, ülkenin daha fazla ekonomik kayba uğramaması için gerekli önlemlerin alınmasını istedi
Kaynak:
Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri