Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Rachel Corrie" Gazze'ye ilerliyor

04.06.2010 15:25
İrlanda'nın Dundalk Limanından demir alan yardım gemisi "Rachel Corrie"nin Gazze'ye ilerlemeye devam ettiği bildirildi.

"İrlanda-Filistin Dayanışma Kampanyası" adlı örgütten yapılan açıklamada, geminin Gazze'ye doğru yoluna devam ettiği ve gemidekilerle irtibatın tekrar sağlandığı belirtildi.

Açıklamada, gemidekilerden Jenny Graham adlı kişinin sabah uydu telefonuyla Gazze'ye yaklaşık 150 deniz mili uzakta olduklarını ve Gazze'ye yarın sabah varmayı umduklarını söylediği bildirildi.

"Özgür Gazze" hareketinin sözcüsü Mary Hughem Thompson da, bu hızla yol almaya devam ederse geminin Gazze'ye akşam varabileceğini, ancak tehlikeli olmaması için varışın yarına ertelenmesini beklediklerini söyledi.

Gazze'deki karşılama komitesi de İsrail güçleri tarafından durdurulmaması halinde geminin yarın gelmesini umduklarını ifade etti.

Refah'ta 2003'te bir yıkımı protesto sırasında İsrail buldozerinin altında kalan ve yaşamını yitiren Amerikalı barış eylemcisi Rachel Corrie'nin adı verilen gemi, İsrail donanmasının diğer gemilere düzenlediği operasyona rağmen Gazze'ye doğru yoluna devam ediyor.

Bin ton yardım taşıyan gemide aralarında Filistin yanlısı barış eylemcisi ve daha önce de bu tür gemi seferlerine katılan Nobel Barış Ödülü sahibi Mairead Maguire'in de bulunduğu İrlandalı ve Malezyalı 15 kişi bulunuyor.

AA

Bu haber toplam 1060 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri