Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rahim naklinde gelişme

21 Mayıs 2008 / 09:34
Rahim nakli ile her kadın anne olacak.

2003 yılında fareler üzerinde rahim nakli ile gebeliğin sağlandığını söyleyen bilim adamları, 3-5 yıl sonra, rahmi olmayan kadınların, nakil sonrası gebe kalabileceği müjdesini verdiler.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneğince bu yıl 6'ncısı düzenlenen “Türk Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi”nde, Türkiye'de ilk kez “yumurtalık ve rahim nakli” konuları gündeme getirildi. Antalya'da düzenlenen kongrede, “kısırlık ve tüp bebek uygulamalarındaki yenilikler”, riskli gebeliklerde yaklaşım” gibi konuların dışında, yurt dışında ilk uygulamaları yapılan “yumurtalık ve rahim nakli” konuları da tartışıldı.

İLK NAKİL SUUDİ ARABİSTAN'DA

Rahim naklinin dünyada ilk kez 2000 yılında Suudi Arabistan'da yapıldığını ancak uygulamadan 60 gün sonra nakil yapılan kadının vücudunun rahmi reddettiğini anlatan TJOD Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş , son yıllarda İsveç'teki çalışmalarda ilerleme kaydedildiğini söyledi. Rahim nakli konusunda İsveç'teki çalışmaları yürüten Prof. Dr. Mats Brannstorm da rahim nakli üzerine araştırmalara dünyada ilk kez 1998 yılında düşünülmeye başlandı" dedi.

Brannstorm, nakillerin hayvanlar üzerinde denendiğini, 2003'te fareler üzerindeki nakillerde gebeliğin sağlandığını ifade ederek, maymunlar üzerinde de 10 deneme yapıldığını ancak henüz gebeliğin sağlanamadığını kaydetti. Brannstorm, 3-5 sene sonra, insanlarda da başarılı rahim nakillerinin yapılmasını beklediklerini söyledi.

RAHİM YAŞLANMIYOR

Rahmin diğer organlar gibi yaşlanmasının söz konusu olmadığına ve uygulanacak hormon tedavisi sonrasında nakillerin yapılabileceğine dikkati çeken Brannstorm, herhangi bir komplikasyon olmaması için 1 ya da 2 üremenin gerçekleşmesinin ardından rahmin, tekrar operasyonla alınması gerektiğini bildirdi. Brannstorm, rahim nakillerinin, doğuştan rahmi olmayan veya sonrasında kanser gibi çeşitli nedenlerle rahmini kaybeden kadınların çocuk sahibi olabilmelerinin önünü açtığını söyledi.

Prof. Dr. Sherman Silber da ilk yumurtalık naklinin 2004 yılında ikiz kardeşler arasında yapıldığını söyledi. Silber, "Doku uyuşmazlığını önlemek için, yumurtalık naklinin kardeşler arasında yapılması uygun" dedi.

Amniyonsentez yerine bir damla kan yeterli

TJOD Saymanı ve Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cansun Demir anamoli testi için anne karnından sıvı alınması (amniyosentez) işleminin, bir süre sonra geçmişte kalacağını söyledi. Günümüzde artık anneden alınan bir damla kanla, bebekte olabilecek genetik sorunların saptanmasının çok kolay olduğunu söyledi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri