Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rahip Santoro cinayetinde Balyoz sesi

12.03.2010 11:25
Balyoz Planında, Trabzon'da Şubat 2006'da katledilen Rahip Santoro cinayetinin bile ayak sesleri var!..

"Balyoz Darbe Planı"na göre "Balyoz" en az dindarlar kadar azınlıkların üzerine de inecekti. Çünkü darbecilerin ilk yapmayı planladığı işlerden bir tanesi de azınlıklara ait tüm dernek, vakıf, hastane, basın-yayın organları ile Fener'deki İstanbul Rum Patrikhanesi'ne el koymaktı. Planda, Trabzon'da Şubat 2006'da katledilen Rahip Santoro cinayetinin bile ayak sesleri var!

 

27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan. Ardı sıra akıp giden bu tarihler Türkiye'nin dönüm noktaları. Her biri zaten kör topal olan demokrasimizin kesintiye uğradığı zamanları gösteriyor. Eğer "iyi saatte olsunlar" devreye girip, engellememiş olsaydı takvim yapraklarında bir başka günü daha işaretleyecektik.

 

Rivayetlere göre o gün 19 Mart, gece yarısı saat üçtü. Tarihe "başarısız" darbe girişimi olarak geçen Balyoz'un hedefinde görünüşe göre AKP hükümeti ve muhafazakâr-dindar çevreler vardı. Ancak harekât planlarına bakıldığında görünen o ki, Balyoz en az dindarlar kadar azınlıkların üzerine de inecekti. Çünkü darbecilerin ilk yapmayı planladığı işlerden bir tanesi de azınlıklara ait tüm dernek, vakıf, hastane, basın-yayın organları ile Fener'deki İstanbul Rum Patrikhanesi'ne el koymaktı.

 

Tutuklanacaklar listesinde İstanbul Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan ve Vatikan'ın o dönemdeki İstanbul temsilcisi George Marovich de var. Bu üç ismi yakalayacak tim de isim isim belirlenmiş. Darbecilerin hedefindeki bir diğer isim de Yunanlı yazar Yorgo Andreadis. Türkiye'ye girişi yasaklanan yazarın tüm ziyaretleri "Pontusçuluk" adı altında fişlenmiş. Kemençe ve Horon da Pontusçuların kullandığı "Ortak Kültür Öğesi" olarak tanımlanmış…

Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri