Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ramazan bitti, her şey bitti anlayışı

20.09.2009 20:16
Bursa İl Müftüsü Gündüz: Ramazan'ın getirdiği güzellikler sene boyunca devam etmeli
Fatih Karakılıç'ın haberi:

Bursa İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Ramazan'ın getirdiği güzelliklerin sene boyunca devam etmesi gerektiğini belirterek, "Maalesef 'Ramazan bitti, her şey bitti' anlayışı var. Bu çok yanlış." dedi.

Bayram namazı öncesi merkezi sistemle tüm camilerden canlı olarak yayınlanan bayram vaazında konuşan Müftü Mahmut Gündüz, Ramazan'ın getirdiği güzelliklerin devam ettirilmesi gerektiğini bildirdi.

Ramazan boyunca nefse gem vurulduğunu anlatan Mahmut Gündüz, "Ramazan'ın tüm güzelliklerinin bayram sonrasında da devam ettirmek lazım. Belki bugün hayatında ilk kez camiye gelen insanlar var. Bugün çok içten ve özden konuşuyorum, Ramazan'ın bu güzelliklerini devam ettirmeliyiz. Bir hadis, bizlere Ramazan sonrasını da düşündürmektedir. 'Allah için yapılan işlerin en makbulü, devamlı olanıdır' hadisini unutmamak lazım. İsterse o devamlı iş az olsun. Diyelim ki, bir insan Ramazan boyu beş vaktine beş daha ilave etmiş, elinden tespihini, başından takkesini düşürmeyen biri haline gelmiş; ama bu titizlik ve dikkat, sadece Ramazan ayına mahsus kalmış, Ramazan'dan sonra tespihler, seccadeler sandığa, dini titizlikler gelecek Ramazan'a bırakılmış. İşte bu, Allah yanında makbul olan titizlik değildir. Allah'ın insanlara ihsan ettiği el, ayak, göz, akıl gibi sayısız nimetleri nasıl sadece Ramazan ayına inhisar etmiyor, ömür boyu devam ediyorsa, biz de Ramazan'da gösterdiğimiz özeni hayatımız boyunca göstermeliyiz." diye konuştu.
Bu haber toplam 2346 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri