Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Oruç bozmadan ağrı dindirmenin yolu

18.08.2009 15:49
Orucu bozmadan bu ağrıları gidermenin mümkün olduğu belirtildi.
Ağrı Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, yaptığı yazılı açıklamada, açlık ve susuzluğun başta mide ve barsak sisteminden kaynaklananlar olmak üzere çok çeşitli ağrılara neden olabildiğini ifade etti. Uzun süren açlık sonucu kişide kan basıncı oynamaları, ani kan şekeri düşmesi, gerilime bağlı olarak şiddetli baş ağrısı gelişebildiğini bildiren Yücel 'açlık, migren gibi kronik ağrıları da tetikleyebilir. Kafeinli içeceklere bağımlılığı olan kişiler de şiddetli baş ağrısı çekebilirler' bilgisini verdi.

Eğer vücutta daha önce karşılaşılmamış, akut ağrı denilen, ani başlayan ve vücutta meydana gelen herhangi bir bozukluğun habercisi olan bir ağrı varsa bunu ciddiye almak gerektiğine değinen Yücel, şunları kaydetti:

'Buna daha önce hiç mide ya da karın ağrısı yaşamamış oruçlu kişide çok şiddetli bir karın ağrısının başladığı, buna barsak düzeninde bozukluğun eşlik ettiği, beraberinde kusma gibi belirtilerin ortaya çıktığı durumu örnek olarak verebiliriz.

Ayda iki, üç migren atağı olan ve koruyucu tedavisi süren migren hastası ilaç alım saatini iftar, sahur saatlerine göre düzenleyebilir. Eğer kişinin ağrıları hafif ve orta şiddetteyse kişi nefes ya da gevşeme egzersizleriyle bu ağrıyı geçirebilir, ama ağrıyı yaşayan kişinin bu egzersizleri nasıl uygulayacağını bilmesi gerekiyor. Ağrı orta şiddetten fazlaysa, bu egzersizlerin faydası olsa bile tam olarak ağrıyı geçiremeyebiliyor.

Özellikle gerilim ağrılarında nefes ve gevşeme egzersizlerinin yanı sıra müzik dinleme veya kişiyi rahatlatan herhangi bir uğraşı gibi dikkat dağıtıcı egzersizler yararlı olabilir. Ayrıca loş, sessiz bir ortam ve temiz hava da ağrının azalmasını sağlayabilir. Nefes egzersizleri sırasında vücudun iyi oksijen almasını, dokulara daha fazla oksijen gitmesini sağlamak gerekiyor. Kas gevşetme egzersizleri de ağrılara karşı işe yarayabiliyor. Bu egzersizlerin sessiz, sakin bir ortamda, mümkünse sevilen bir müzik eşliğinde yapılması etkiyi artırıyor. Egzersizler hakkında bir uzmandan eğitim almak önem taşıyor.'

Ofiste çalışanların ağrıyı gidermek için açık havaya çıkıp yürüyüş yapmaları ve derin nefes almalarını öneren Yücel, 'mümkünse kapınızı kapatıp ışığı azaltarak yarım saat kadar uyuyun. Daha önce öğrendiğiniz kas gevşetici egzersizleri ya da nefes egzersizlerini uygulayın' önerisinde bulundu.
Bu haber toplam 2392 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri