Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uzmanlar uyarıyor

17.08.2009 23:10
Uzmanlar sahurda hafif yemekler yenmesi konusunda uyardı.
Ramazan'ın yaklaşması ile birlikte uzmanlar iftar ve sahurda vatandaşları ağır yemeklere karşı uyardı.

Mardin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Oktay Balgün, bu yıl Ramazan'ın yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle vatandaşlara iftar ve sahurda ağır yemek yememelerini tavsiye etti.

Ağır ve çok yağlı yiyecekler yerine kolay sindirilebilir az yağlı et, sebze veya etli sebze yemekleri tüketilmesi gerektiğini belirten Dr. Oktay Balgün, iftar ve sahur menüsünde mutlaka az yağlı yoğurtlar, cacık, salata tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Sahurda uzun süre idare edebilecek glisemik indeksi düşük yani kolay kana karışmayan yiyecekler tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Balgün, "Sahurda özellikle vücudu dengeleyici gıdalar alınmalıdır. Tatlılar düzenli alınmalı. Aşırı tuzlu gıdalar vücudun su ihtiyacını arttırır. Bu nedenle tuzlu ve şekerli gıdalar yerine süt, peynir, yumurta, mercimek, sebze çorbası gibi yiyecekler tüketilmelidir. İftardan sonra ağır tatlılar yerine meyve alınması daha sağlıklıdır." dedi

İftardan 2 saat sonra yürüyüş yapılması gerektiğini kaydeden Balgün, "Ağır yemeklerden sonra yenilenleri yakmak için tok karnına koşmak yürüyüş yapmak risklidir. Yemekten 2 saat sonra yapılırsa son derece faydalıdır. Bir diğer önemli konu ise sahurda ağız ve diş temizliğine önem verilmesi gerekir. Gün boyunca ağızda mikroorganizmaların çoğalmasına bağlı olarak oluşan koku giderek artar. Onun için mutlaka sahur yemeğinden sonra diş temizliği yapılmalıdır." diye konuştu.

Bu haber toplam 2358 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri