Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ramazan'da iki ay mı görülecek?

22 Ağustos 2008 / 11:56
Ramazan hilalinden önce gökte ikinci bir ay olacağı iddiasına Hilal Gözetleme Merkezi başkanı Dr. Avde cevap verdi.
Hilal Gözetleme Merkezi Ramazan hilalinden iki gece önce gökyüzünde ikinci bir ay görüleceği, üstelik bu ayın dolunay şeklinde olacağı şeklinde gazetelerde ve internet sitelerinde yer alan iddialarına açıklık getirdi.

Hilal Gözetleme Merkezi'nde yapılan açıklamaya göre 27 ağustosta Mars'ın dünyaya yaklaşması sonucu ayın çok daha parlak ve net görülebileceği ancak o gün dolunay şeklinde ikinci bir ayın görülmesinin mümkün olmadığını söyledi. Bu iddia internet sitelerinde ve e-mail ortamlarında çok sık kullanılmıştı.

HİLALLE ÇAKIŞMA İHTİMALİ

Hilal Gözetleme Merkezi Başkanı Dr. Muhammed Şevket Avde iddia edilen bu ay ile ondan iki gece sonra şeri metotlarla gözetlenecek hilal arasında bir ilişkinin olduğu ve hilalin çıplak gözle görülmesi halinde hilalle bu ay arasında bir karışıklık olacağı şeklindeki iddiaları reddetti.

Aralarında Suudi Arabistan ve Mısır'ın da bulunduğu birçok Arap ülkesi Şaban ayının 29. Gecesi yani 30 Ağustos 2008 günü Ramazının ilk günü olarak istikşaf edecek. Suudi Arabistan'ın genellikle hilali çıplak gözle görmeyi tercih ettiği biliniyor.

Bilimsel bir temele dayanmayan bir olay ile hilalin istikşafi arasında nasıl bir ilişki kurabilirim diyen Dr. Avde bazı basın yayın organlarının Mars'ın dolunay şeklinde ikinci bir aya dönüşmesini teyit eden astronomi kaynaklarını referans olarak kabul etmesine şaşırdığını söyledi.

Dr. Avde son beş senedir her ağustos ayında bu iddialar ortada dolaşmaya başlar ve her seferinde gökbilimciler tarafından yalanlanır. Buna rağmen insanlar e-mail vasıtasıyla bu iddiayı yaymaya devam ediyor. Öyleki son zamanlarda bazı basın yayın organları hatta kimi önde gelen Arap gazeteleri de bu iddiayı sayfalarına taşıdı. İddiaya göre Mars gezegeni Ağustos ayı içerisinde gökyüzünde “dolunay” şeklinde tam bir ay gibi belirecektir.

Dr. Avde, “astronomi verileri bu olayın Suudi Arabistan saatiyle 27 ağustos saat 23.30'de meydana geleceğini o gün gökyüzünde iki ayın olacağını ve bu olayın 2287'de tekrarlanacağını gösteriyor” dedi. Avde, "Bu iddia astronomik bilgiler ve rakamlar içerdiğinden ilk başta iddianın doğru olduğu izlenimi uyandırıyor. İddia bazı bakımlardan doğru ancak kasten çarptırıldığı görülüyor" diye konuştu.

MARS DÜNYAYA YAKLAŞIYOR

Dr. Şevket Avde Mars'ın dünyaya yaklaşmasının nasıl olacağını şu şekilde açıklıyor: "Dünya ve Mars güneş etrafında dönerken mars, dünya ve güneş tek bir istikamette yer alır. Dünya her 780 günde bir yani iki senede bir ortada olur. Buna da bilimsel olarak karşılaşma denir. Doğal olarak Dünya ile Mars arasında en kısa mesafe karşılaşma anıdır. Bu iki sene zarfında ay karşılaşma esnasında hiç olmadığı kadar parlak ve büyük olur. Karşılaşma esnasında mars güneşin batımında doğudan doğmuş oluyor ve güneş doğuncaya kadar tüm gece boyunca görünür vaziyette durur. İşte bu gök olayına karşılaşma deniyor. Zira o esnada marsın gökyüzündeki konumu güneşin bulunduğu konumun tam karşısında olmuş oluyor."

Hilal Gözetleme Merkezi Başkanı sözlerini şöyle devam etti: "Gezegenlerin güneş etrafındaki yörüngeleri tamamen dairesel değildir aksinde ovaldır. Dünya ile mars arasındaki mesafe her karşılaşma esnasında standart değildir. Dünyanın ve marsın güneşe olan uzaklığına bağlı olarak daha iyi karşılaşmalar var. Karşılaşma esnasında dünya güneşe en uzak, mars ise güneşe en yakın noktadayken dünya ile mars arasındaki mesafe olabildiğince kısa olur ve bu karşılaşma çok ayrıcalıklı olur."

Dr. Avde, "2003 yılı ağustosun 27. Günü greenwich saatiyle 09:51'de mars ile dünya arasında en yakın mesafe gerçekleşmiş bu mesafe de 55.76 milyon km olarak hesaplanmıştı ki bu mesafe gerçekten çok yakın olarak kabul ediliyor. Bu 60 bin yıldan bu yana marsla dünya arasındaki en kısa mesafeydi. M.Ö. 57617 yılındaki en kısa mesafe 55.72 milyon km olarak hesaplanmıştı" diye konuştu.

Avde, "2003 yılından sonraki karşılaşmalar mesafe olarak 2003 yılındaki karşılaşmadan daha büyüktü. Örneğin 2005 Ekim ayının 30'u nda meydana gelen karşılaşmanın mesafesi 69.4 milyon km iken 2007 Aralığında bu mesafe 88.2 milyon km idi. 2010'da 27 Ocak'ta meydana gelecek olan karşılaşma ise 99.3 milyon km olacak. 2287 yılında gerçekleşecek olan ve dünya ile Mars arasındaki mesafenin 55.69 milyon km olacağı karşılaşmaya kadar 2003 yılındaki karşılamaya ulaşan olmayacak" dedi.

Bu haber toplam 7026 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri