Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ramazanda sağlıklı manyetik başörtü

18.09.2009 22:07
Endonezya'da başağrısı ve yorgunluk gibi rahatsızlıkları engelleme gayesiyle üretilen manyetik başörtü özellikle Ramazan ayında büyük rağbet görüyor.
Endonezya'da bir işkadını tarafından, mıknatısın vücuttaki bazı ağrıları giderebileceğini öğrenmesi üzerine üretilen manyetik başörtüler Endonezyalı bayanların bir numaralı tercihi haline geldi. Özellikle Ramazan ayında satışları artan bu başörtüsü Malezya, Singapur ve Orta Doğu'ya da ihraç ediliyor. Fiyatı ise modeline göre 6-15 dolar arasında değişiyor.

'Sağlıklı manyetik başörtü başağrısından yorgunluğa rahatsızlıkları gidermeyi hedefliyor'. Endonezyalı işkadını Herawati Widodo, Ramazan ayında Endonezyalı bayanlar tarafından büyük ilgi gören son model başörtüsünü böyle sunuyor.

Widodo'nun fabrikası Orta Java'da, eşarbın dokuması içinde manyetik iplik örgülü başörtüler üretiyor. Bu örtüler Malezya, Singapur ve Orta Doğu'ya da ihraç ediliyor.

Widodo bu fikre, manyetik cihazların cisimdeki ağrıları azaltabileceği ve kan dolaşımını güçlendirebileceği yönünde bir araştırmayı okuduktan sonra ulaştı.

Tıbbi bir delil olmamasına karşın bu başörtüler, özellikle de Ramazan ayında Endonezya'nın içinde ve dışında büyük rağbet görüyor.

Widodo şöyle dedi; 'bu manyetik örtüyü geçen Ramazan ayında geliştirdik. İstediğimiz sadece şekli güzel değil aynı zamanda sağlıklı bir başörtü elde etmekti'.

Ardından ekledi; 'elimizde 12 model bulunuyor. Bir ay içinde 2000 parçadan çok üretiyoruz'. İşkadını Widodo, Ramazan ayında özellikle de bazı modellerde ortalama 3000 adet satışı bulduklarına işaret etti. Manyetik başörtülerin fiyatı 6 ila 15 dolar arasında değişiyor.

Bu başörtüsünden satın alanlardan Ari Istiyanj dördüncü manyetik başörtüsünü satın aldığını, normalde migren rahatsızlığının bulunduğunu ancak bu başörtüsünü takmaya başladığından beri rahatsızlığını hissetmediğini ifade etti.
Bu haber toplam 8858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri