Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emekli general tehtid etti

08.01.2010 09:07
Emekli general Ramiz İlker Mümtaz'er Türköne'ye verdi veriştirdi. Bir ara parmak salladı ve tehditler savurdu

32.Gün'de Mehmet Ali Birand dün akşam Zaman gazetesi yazarı Mümtaz'er Türköne ile emekli generalleri karşı karşıya getirdi. Türköne'nin ordu üzerine yaptığı açıklamalar gündemde fazlasıyla yer almıştı.

Özellikle 'TSK'yı lağvedelim yerine yeni bir ordu kuralım' yönündeki önerileri hafızlardaki yerini koruyor. Programa Türköne dışında emekli Koramiral Atilla Kıyat ve emekli Tuğgeneral Ramiz İlker katıldı.

İşte dün akşam 32. Gün Türköne'yi iki emekli general ile birlikte ağırladı ve son günlerin en hararetli tartışması yaşandı. Ne olduysa Türköne'nin bilinen fikirlerini ifade etmesinden sonra oldu.

GENEREL KÖPÜRDÜ, TÜRKÖNE MUZİPÇE GÜLÜMSEDİ!

BENİMLE SAKIN POLEMİĞE GİRME

Tartışmanın en ilginç yanı ise emekli Tuğgeneral Ramiz İlker'in hayli sert hatta yer yer tehdit havasındaki sözleri karşısnda Türköne'nin sadece muzipçe gülümsemesi oldu. Türköne fikirlerini söylemekten çekinmedi.

Ama emekli general İlker'in adeta köpürdüğü anlarda muzipçe gülümsemekten de kendini alamadı.

Mümtaz'er Türköne: Mahkeme (Ergenekon soruşturmasını kastediyor)  şu anda ordu içindeki illegeal bir çetenin, bir terör örgütünün üstüne gidiyor. Bu yapıyı deşifre edip tasfiye etmeyi öngörüyor. Ordunun içindeki bu çeteler şu anda ülkenin iç ve dış anlamda tehdit sıralamasında en büyük tehdit durumundadır. Ordunun bunlardan arınması için ciddi bir tasfiye süreci yaşaması gerek. Ordunun da bu konuda yenilenmesi gerekiyor artık.
 

Ramiz İlker: Böyle bir şey olamaz, kabül edilemez. Sen 2. Mahmut musun ya?
 

Mümtaz'er Türköne: 3. Selim efendim...
 

Ramiz İlker: Bırak şimdi 3. Selim'i. Karargah bazında tasfiyeden söz ediyorsun, ne demek ya? TSK yeniçeri ocağı değildir. Bunun kafanıza sokun. Bu kimin ordusu? Yarın sizi kim kurtaracak? Kim kurtardı yedi düvele karşı?
 

Mümtaz'er Türköne: Ama çeteler...
 

Ramiz İlker: Ne çetesi ya. Ağzını açtın çete dedin hala çete diyorsun. Çeteyle özdeşleşmişsin galiba.
 

Mümtaz'er Türköne: Yargı ne yapıyor o zaman şu anda.

Ramiz İlker: Yargının yaptığı da tartışılır. Yargıya saygımız var
 

Mümtaz'er Türköne: Tartışın o zaman.
 

Ramiz İlker: Benimle polemiğe girme, lütfen dinle. Profesör olmuşsun ama dinlemesini bilmiyorsun kusura bakma. Dinle! Benimle öyle şeye giremezsin bak. Polemiğe sakın girme! Kaybedersin! (İşaret parmağını Türköne'ye doğru sallayarak ve bağırarak)

EMEKLİ GENERALDEN TEHDİT GİBİ AÇIKLAMALAR!

Mümtaz'er Türköne konuyu Taraf'ın ortaya çıkarttığı son darbe girişimi olan 'kafes planı'na getirdi. Emekli iki genereal de anında sert tepki gösterdiler.

Ramiz İlker: Ne demek ya. Katil mi bu Türk ordusu. Bak çizmeyi aşıyorsun.
 

Mümtaz'er Türköne: Ben çizme giymiyorum. Ayakkabı giyiyorum.

YA BEN GENERALİM YA

 

Kaynak:
Bu haber toplam 6490 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri