Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rapor CHP'nin başına bela oldu

20.12.2009 15:47
1996 Yılında hazırlatılan Tunceli Raporu, CHP'yi zora soktu

CHP'nin demokratik açılıma karşı geliştirdiği söylemlerle taban tabana zıt olan rapor, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından gündeme taşınınca ilginç bir savunma geliştirildi. Başbakan Erdoğan, Meclis kürsüsünden CHP'nin raporunu anlatmış, Genel Başkan Deniz Baykal da 'Böyle bir rapor yok.' iddiasında bulunmuştu. Başbakan işin peşini bırakmadı ve söz konusu raporun CHP'nin internet sitesindeki adresini açıkladı. CHP ise üzerinde, "CHP Tunceli Raporu" yazan çalışma için, 'İnternet sitemizde var ama resmi bir belge değil.' savunması yaptı.

 

CHP'den yapılan yazılı açıklamada, "Sayın Başbakan'ın can simidi gibi sarıldığı ve her platformda 'CHP raporu' diye sunduğu belge kurultayda, PM'de ve MYK'da görüşülerek kabul edilen resmi bir belge, yani CHP raporu değildir." denildi. Açıklamada, "Başbakan Erdoğan adını dört kez değiştirdiği ayrıştırma ve yıkım projesi suçuna CHP'yi de ortak edebilmek için Sayın Genel Başkan Deniz Baykal'a mektup yazdı ve görüşmek istedi. Sayın Baykal, 'kapalı kapılar arkasında yapılan görüşmelere benzetilmemesi ve gerektiğinde kamuoyunun bilgisine sunulması için kaydedilmesi' koşuluyla görüşmeye 'evet' dedi. Sayın Başbakan'ı yanıtlarken de CHP'nin konuyla ilgili üç raporunu mektubunun ekinde sundu." hatırlatması yapıldı. Bu belgeler arasında 'Tunceli Raporu'nun bulunmadığı' kaydedildi. Yapılan açıklamada, söz konusu raporun internet sitesindeki bulunduğu yere gönderme yapılarak, "CHP raporu özelliği kazanmayan bu çalışma Parti Meclisi veya MYK raporları bölümünde yer almamakta, bu özelliği nedeniyle dosya arşivi bölümünde bulunmaktadır." ifadesine yer verildi.

 

Ancak tartışma bu açıklamayla kapanacak gibi görünmüyor. Çünkü raporun üzerinde, dönemin önemli CHP'li isimlerinin imzası bulunuyor. Raporun, daha sonra CHP tarafından baskıya verilerek kitaplaştırıldığı da biliniyor

Bu haber toplam 1308 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri