Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Raylarda ölen Topalhacaoğlu

02 Ağustos 2008 / 15:54
Şüpheli biçimde tren raylarında ölü bulunan Maliye Bakanlığı Başhesap Uzmanı Topalhacaoğlu, Uzan Grubu'na ait çok özel bir soruşturma yürütüyordu.
Tren raylarında ölü bulunan Maliye Bakanlığı Başhesap Uzmanı Dr. Erdoğan Topalhocaoğlu, Uzanların hesap hareketleriyle ilgili soruşturmada görev yapıyordu.

İstanbul Cankurtaran'da bindiği trenden şüpheli biçimde düşerek hayatını kaybeden Maliye Bakanlığı Başhesap Uzmanı Dr. Erdoğan Topalhocaoğlu'nun (58) Uzanların para hareketlerine ilişkin soruşturmada bilirkişilik yaptığı ve incelemesi için kendisine çok önemli belgelerin teslim edildiği ortaya çıktı.

30 Temmuz günü Halkalı-Sirkeci seferini yapan ve saat 11.55'te Cankurtaran istasyonundan hareket ederek Sirkeci'ye ulaşan banliyö trenindeki bir yolcunun, bir kişinin düştüğüne ilişkin ihbarı ile ortaya çıkan olayın gasp mı yoksa kaza mı olduğu konusu kesinlik kazanmadı. Topalhocaoğlu'nun yeğeni Tayfun Şentürk, cüzdan, saat ve altın yüzük gibi şahsi eşyalarının dayısının üzerinden çıktığını, cep telefonunun ise bulunamadığını açıklamıştı.

Önemli belgeler
Olay sonrası yapılan incelemede Topalhocaoğlu'nun üzerinde 1000 YTL para bulunması gasp iddialarını zayıflatırken, cep telefonun bulunamayışı soru işaretlerine yol açtı. Topalhocaoğlu'nun meslektaşları ise düşmeye yol açacak bir dikkatsizlik olasılığının “sıfır” olduğunu söylüyor.
Topalhocaoğlu, Boğaziçi Üniversitesi ve Işık Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapıyordu. Aktif incelemelere katılmayan Topalhocaoğlu'nun, Şişli Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mecit Ceylan tarafından 1 ay önce Uzanların yurtdışı para trafiği ile ilgili soruşturma kapsamında bilirkişi olarak görevlendirildiği ortaya çıktı.

Ceylan da atamayı doğrularken, bir ay önce dosyaları Topalhocaoğlu ile ona yardımcı olacak iki hesap uzmanına teslim ettiğini söyledi. Ceylan, Topalhocaoğlu'nun iyi derecede İngilizce bildiği için, para trafiği ve buna bağlı iletişim kayıtlarının incelenmesi görevinin kendisine verildiğini söyledi.
Edinilen bilgiye göre, Topalhocaoğlu'na verilen dosyada, Uzan ailesi üyelerinin son zamanlardaki para trafiğine ilişkin belgeler bulunuyor. Ürdün kaynaklı olarak banka havalelerine konu olan belgeler arasında banka kayıtları da dosyada bulunuyor.
Dosyada Türkiye aleyhine açılan 40 milyar doları bulan tahkim davalarına ilişkin yazışmalar ile Türkiye'ye gelen Libananco şirketinin yabancı avukatlarına ödeme kayıtları da yer alıyor.


Başhesap Uzmanı Erdoğan Topalhocaoğlu'nun cenazesi dün memleketi Burdur'da Merkez Ulu Cami'de kılınan cenaze namazının ardından şehir mezarlığında toprağa verildi. Topalhocaoğlu'nun kız arkadaşı Hatice Kırmızıtaş da cenaze törenine katıldı.

Demiryolları: Kapkaç olduğundan kuşkuluyuz
TCDD Genel Müdürlüğü, Maliye Bakanlığı Başhesap Uzmanı Erdoğan Topalhocaoğlu'nun Cankurtaran istasyonunda trenden perona düşerek hayatını kaybetmesinin, kapkaç sonucunda gerçekleştiğinden kuşku duyulduğunu bildirdi.

TCDD'den yapılan açıklamada, yolcuların kapkaç ve hırsızlık olayına dair ifade vermediklerini, Topalhocaoğlu'nun üzerinde 1000 YTL para bulunduğu belirtilerek, “Gerek yolcular gerekse başka kişiler olayın kapkaç veya hırsızlık olduğuna dair ifadede bulunmamıştır” denildi. Açıklamada, Sirkeci Garı'nda bir yolcusunun, güvenlik görevlisine, “Cankurtaran istasyonundan hareket ettikten sonra, bir kişinin trenden peron tarafına düştüğünü” ihbar ettiği belirtildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1086 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri