Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rayyan'ın Son Sözleri

02 Ocak 2009 / 09:57
Rayan, Hamas'ın İslam Üniversitesinde de hadis dersleri veriyordu.
İsrail savaş uçakları, Hamas'ın önde gelen liderlerinden olan Nazzar Rayyan'ın Cebeliya'daki evine füze yağdırdı. Saldırıda Rayan, eşi ve 10 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor. Evde ölenlerin çoğunluğunun, yaşları 5 ile 10 arasında değişen çocuklar olduğu da belirtiliyor. 50'li yaşlarındaki Rayan, Hamas'ın siyasi kanadının önde gelen liderlerinden biriydi. Rayan, Hamas'ın İslam Üniversitesinde de hadis dersleri veriyordu.

Rayyan'ın son sözleri

İsrail’in “Evini 15 dakikada terk et” tehdidi üzerine yerel radyoya bağlanan Reyyan, “Filistin davasına gereken hassasiyeti göstermeyen İslam ülkelerinin hükümetlerini şiddetle kınıyorum. Bugün Allah’a gidersem hepsini şikâyet edeceğim ve Allah’ın huzurunda hepsine hesap soracağım…” derken evine bombalar düştü.

Filistinli eğitim görevlisi Dr. Moin Naim’in AKRA FM’e verdiği bilgiye göre, İsrail, Filistin’in önde gelen hadis âlimlerinden Prof. Dr. Nizar Reyyan’a, Hamaslı mücahitleri hadislerle cihada teşvik ettiği gerekçesiyle bugün yerel saatle 14.45 sularında evini terk etmesi için 15 dakika süre verdi.

“MÜSLÜMAN HÜKÜMETLERİ ALLAH’A ŞİKÂYET EDECEĞİM”

Yaklaşık 6 aydır, sadece üniversiteye giden, diğer zamanlarında hadis kitabını bitirmek için evinden ayrılmayan Dr. Nizar Reyyan, İsrail’in tehdidine karşılık evini boşaltmadı. Tehditten sonra yerel bir radyoya bağlanan Dr. Nizar Reyyan, “Siyonistler evimi terk etmem için beni az önce yine tehdit etti. Ben yine evimi terk etmeyeceğim. Belki bugün son günümüz. Yolumuz bellidir. Sonuna kadar direneceğiz ve kazanacağız. Ya saadete ereceğiz ya şehit olacağız. Filistin halkına ve Filistin’in davasına destek veren Müslüman halklara teşekkür ediyorum. Filistin davasına gereken hassasiyeti göstermeyen İslam ülkelerinin hükümetlerini şiddetle kınıyorum. Bugün Allah’a gidersem hepsini şikayet edeceğim ve Allah’ın huzurunda hepsine hesap soracağım…” şeklinde konuşurken radyoyla yapılan bağlantı koptu.

Moin Naim, radyo ile yapılan bağlantının koptuğu anda İsrail savaş uçaklarının Dr. Nizar Reyyan’ın evine birer tonluk 5 adet bomba attığını tespit ettiklerini söyledi. Saldırıda, Nizar Reyyan, ailesi ve çocukları şehit düştü. Saldırıda çoğunluğu çocuk 20 kişi hayatını kaybederken, 20’ye yakın evde hasar meydana geldi.

DAHA ÖNCE DE TEHDİT EDİLMİŞTİ

Moin Naim, daha önce de Dr. Nizar Reyyan’ın İsrail tarafından evini terk etmesi için tehdit edildiğini ancak Reyyan’ın evin çatısına çıkarak oturması, evin içini de talebelerinin doldurması üzerine dünya kamuoyundan tepki alacağı endişesiyle İsrail’in hadis aliminin evini bombalamaktan vazgeçtiğini, ancak son Gazze saldırısına Birleşmiş Milletler’in ve İslam ülkesi hükümetlerinin gereken tepkiyi vermemesi üzerine bu sefer Dr. Nizar Reyyan’ın evinin bombalandığını söyledi.

Hamas'ın El Aksa radyosu da Rayan'ın öldüğünü doğruladı. Radyonun verdiği bilgiye göre, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebaliye mülteci kampının ortasındaki El Hulafe camisi yakınındaki 4 katlı ev, füze saldırısında yerle bir oldu.

İSRAİL KANA DOYMUYOR

İsrail ordusu, sabah saatlerinde de Gazze Şeridi'ndeki Hamas'a yakın Halk Direniş Komitesinin askeri kanadı Nasır Selahaddin Tugayları liderlerinden Muhammed Fuad Barud'un yine Cebaliye'deki, bir diğer lider Ebu Musa Addiri'nin Gazze kentinin Sabra mahallesindeki ve yine Hamas liderlerinden Tevfik Ebu Ras'ın El Nuseyrat mülteci kampındaki evlerine de hava saldırıları düzenledi.

Bu saldırılarda çok sayıda kişinin yaralandığı bildiriliyor. İsrail gece saatlerinde de Hamas'a ait hükümet binalarını vurdu. Gazze'de 6. gününe giren İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı ise 400'e yaklaştı.

İsrail, Hamas'a ait hükümet binalarına yönelik hava saldırılarını gece de sürdürdü. Bombalanan binalar arasında Hamas'a ait eğitim ve ulaştırma bakanlıklarıyla, Filistin Parlamentosu bulunuyor.

HANİYE'NİN ATEŞKES ŞARTI

Hamas liderlerinden İsmail Haniye, ateşkes için İsrail saldırılarının durması gerektiğini söyledi.

İsrail güvenlik kabinesi ise ateşkes çağrılarını reddetti. Saldırıya devam kararı alan İsrail'in Gazze sınırına asker yığdığı bildirildi.

Bu haber toplam 1428 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri