Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan anketi Yunanistan'ı karıştırdı

05.05.2010 00:16
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 33'lük oranla Yunanların en beğendiği yabancı liderler arasında ilk sıralarda yer aldı.

Yunanistan'da yapılan bir anket, halkın yüzde 77,5'inin Yunanistan'ın Euro bölgesinde kalmasından yana olduğunu ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 31,8'i ülkenin ekonomik krizden çıkması için en az 10 yıl geçmesini gerektiğini belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 33'lük oranla Yunanların en beğendiği yabancı liderler arasında ilk sıralarda yer aldı.

To Vima gazetesinin Kapa Research araştırma şirketine yaptırdığı ankete göre Yunanlar, ülkenin krizden çıkabilmesi için uzun yıllara ihtiyaç duyulacağına inanıyor. Ankete katılanlar, ekonomik krizden çıkış için yüzde 38,3'ü beş, 27,4'ü beş ila on, yüzde 31,8'i ise on yıldan fazla bir süreye ihtiyaç duyulacağına inanıyor. Ağır ekonomik tedbirler Yunanların tüketim alışkınlıklarını değiştirmesine de yol açtı. Buna göre katılımıclıarın yüzde 38, 5'i satın aldığı ürün ve hizmetleri kalite ve fiyatına bakarak tercih ettiğini ifade ederken, yüzde 11,7'si ise fiyatı düşük olan ürün ve hizmetleri tercih ettiğini belirtiyor. Vatandaşların yüzde 67,8'i son yıllardaki ekonomik krizin tüketim alışkınlıkları ile kalitesini değiştirdiğini belirtiyor.

Yunanların büyük çoğunluğu yüzde 77,5 oranla Euro para birimini destekliyor ve Euro bölgesinden ayrılmasına karşı olduğunu ifade ediyor. Katılımcıların sadece yüzde 15,8'i ise eski para birimi drahmiye dönülmesini istiyor. Halkın yüzde 58,1 ise Yunanistan'ın AB üyesi olması nedeniyle kendini güvende hissediyor. Ankete katılanların yüzde 55,5'i destek anlaşmasının yeterli olacağına inanırken, yüzde 32,5'i ise ülkenin iflas edeceğini söylüyor.

 

ERDOĞAN EN SEVİLEN LİDERLER ARASINDA

Anket kapsamında Yunan vatandaşlarına yabancı liderleri değerlendirmeleri de istendi. Yunanl halkının ekonomik yardım konusundaki katı tutumu nedeniyle Almanya Başbakanı Angela Merkel'e olan kızgınlıkları devam ediyor. Katılımcıların yüzde 79,9'u Merkel'e karşı düşüncesini "olumsuz-galiba olumsuz" şeklinde bildirirken, sadece yüzde 18,4'ü olumlu görüş bildirdi. Time dergisine göre en etkili liderler sıralamasında 17'nci olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanlılara da en sempatik gelen liderlerden biri oldu. Merkel'in yaklaşık iki katı oy toplayan Erdoğan, yüzde 32,9'luk oranla Yunan halkının en çok ilgi duyduğu liderler arasında yer aldı. Yunanlar, Erdoğan'ı, "karizmatik ve Türkiye'yi dönüştüren lider" şeklinde tanımlıyor. Erdoğan'ı yüzde 31,1'le İtalya lideri Silvio Berlusconi ve yüzde 25,3 ile ise İngiltere Başbakanı Goldon Brown izliyor.

Yunanların en beğendikleri yabancı lider ise Atina'ya desteğiyle bilinen Fransa lideri Nicola Sarkozy oldu. Sarkozy, 76,6 ile bu kategoride ilk sırada yer aldı. İkinci sırayı ise Rusya Başbakanı Vladimir Putin yüzde 73,7 ile aldı. Onu ABD Başkanı Barack Obama, yüzde 68,2 ile izledi.

Katılımcılara Yunan liderlerin performansları da soruldu. "Başbakan Yorgo Papandreu'nun yaptığı çalışmalardan memnun musunuz?" sorusuna katılımcıların yüzde 18,2'si "çok", yüzde 22'si ise "oldukça" cevabı verdi. 6 aylık PASOK hükümetinden memnun olanların yüzde 14,4'ü "çok", yüzde 20,4'ü ise "oldukça" cevabı veriyor.

 
Bu haber toplam 1338 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri