Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan: Bedeli çok ağır oldu

08.03.2010 12:38
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Elazığ'da yaşanan depreme ilişkin açıklamalarda bulunuyor

AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Dünya Kadınlar Günü dolasıyla parti genel merkezinde program düzenlendi. Programa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Programda konuşma yapan Erdoğan Elazığ'da yaşanan depreme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Aldığım son haberlere göre 51 vatandaşımızı kaybettik. 71 vatandaşımız yaralı olarak hastanelerde tedavi altında. Ambulans helikopter bölgeye intikal etti. Türk Kızılay'ı 230 çadırla bölgede. Sağlık ekipleri, arama kurtarma ekipleri bölgeye varmış durumda. 4 bakan ve il milletvekillerimiz bölgede.

Malum bölgemiz kerpiç yapılanmadır. Maalesef bu kerpiç yapılanmanın bedeli ağır olmuştur. Ayrıca bu bölge bir asırdır deprem görmemiştir.

Bölgenin yeniden imarı için TOKİ'ye süratle talimat verdik ve bölgede inceleme yapmak için harekete geçtiler.

İlk depremin ardından en büyüğü 4.4 olmak üzere artçı depremler daha oldu. En sabah 09.47'de 5,6 şiddetinde ikinci deprem yaşandı. Bölgedeki vatandaşlarımdan rica ediyorum, artçı sarsıntılar sürdüğü için lütfen hasarlı binalara girmesinler.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağolsun, yaralı vatandaşlarımıza Allah'tan acil şifalar temenni ediyorum.

DÜNYA KÜÇÜLÜRKEN SORUNLAR KÜÇÜLMÜYOR

Kitle iletişim araçları özellikle de internet sayesinde insanlar evlerinde bilgisiyarlarının başında dünyanın en uzak noktaları ile iletişim kurabiliyor, bilgiyi paylaşabiliyor. Paranın da bu süreçte çok hızlı seyahat ettiğini saniyeler içerisinde sermayenin binlerce kilometre yol alabildiğini görüyoruz.

Kadınlar hak ve eşitlik için meydanlarda salonlarda kürsülerde sorunların çözümü için hep birlikte seslerini yükseltiyorlar. Şu gerçeği de samimibir şekilde ortaya koymak zorundayız. Dünya küçülürken bazı sorunlar küçülmüyor.

Bu sürdürülebilir katlanılır tahammül edilir bir durum değildir. İnsan her yerde insandır. Rengine, diline etnik kökenine, inancına bakılmaksızın can heryerde candır. Kongo'da, Uganda'da Darfur'da acı çeken kadınların acısını yüreğimizde hissetmek zorundayız. Haiti kadınlarının gözyaşı nasıl bizim gözyaşımızsa aynı şekilde Gazze'nin kadınlarının, Kosova'nın kadınlarının feryadı da bizim feryadımızdır. Biz ayrım yapamayız, görmezden gelemeyiz. Biz gözümüzü yumamayız. Şunu altını çizerek söylüyorumbizler bir insanın ölümünü bütün bir insanlığın ölümü olarak gören bir medeniyetin mensuplarıyız. Bizim ortak medeniyetimizde cana kıymak asla yoktur. İnsanlar arasında ayrım gözetmek asla yoktur. Bizim inancımız kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir atmosferde ortaya çıkmış, kız çocuklarının katledilmesini yasaklamıştır.

Biz Cennet anaların ayağı altındadır buyruğunu kendimize ilke edinmiş bir medeniyetin, bir kültürün mensuplarıyız. Dolayısıyla anaların ayaklarının altı öpülür. 7,5 yıl şöyle geriye gittiğimizde iktidara gelişimizden 16 ay önce bizler dayanışma içerisinde buraya geldik. Anayasa'da yaptığımız değişiklikle kadın erkek eşitliğini güçlendirdik. Kadın ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliği sağlamakla yükümlüdür ibaresini Anayasa'daki ilgili maddeye ekledik.

Biz elimizden ne geliyorsa bunu yapmak zorundayız. Ben bugün toplantımıza katılan değerli misafirlerimizin dayanışma ve çağrımıza icabet etmelerini de son derece sevindirici buluyorum. Bir kez daha sizleri ve sizlerin şahsında tüm hanım kardeşlerimizin kadınlar gününü kutluyorum. Tekrar yurt dışından ve yurt içinden zirveye katılan tüm misafirlerimize bir kez daha katkı ve destekleri için teşekkür ediyor kendilerine bir kez daha hoş geldiniz diyorum. Daha nice kadınlar gününe ulaşmanızı, mutluluk içinde ulaşmanızı temenni ederken, sonuç bildirgesini de hasretle bekliyorum. Kalın sağlıcakla' dedi.

Bu haber toplam 1026 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri