Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye-Yunanistan Sınırına AB Gücü Yerleştiriliyor

25.10.2010 19:05
Türkiye ile Yunanistan arasında tartışılan konulardan biri de yasadışı göç. Bu konuda farklı bir girişim de Avrupa Birliği'nden geldi.

Durumu endişe verici olarak değerlendiren Birlik, Türkiye ve Yunanistan arasındaki Meriç sınırına görev gücü yerleştirilmesine karar verdi. Yunan tarafında görev yapacak AB güçleri, Türkiye'den Yunanistan'a göçü engellemeye çalışacak.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlardan sadece biri göçmen kaçakçılığı.

İki ülke arasındaki ilişkilerinde sık sık gündeme gelen göçmen sorunuyla ilgili Avrupa Birliği de devrede.

AB, Yunanistan'a yönelik yasadışı göçü engellemek için Türkiye-Yunanistan arasındaki Meriç sınırına görev gücü yerleştirilmesi talebini kabul etti.

AB'ye göre, Yunanistan - Türkiye sınırında durum endişe verici ve Atina yönetimi tek başına yasadışı göcü engelleyecek güce sahip değil.

AB'ye bağlı Frontex gücü de Meriç sınırının Yunan tarafında Atina makamlarına bağlı çalışacak.

AB Acil Sınır Müdahale Tim'i kaçak göçmenlerin Türkiye'den Yunanistan'a geçişini engellemeye çalışacak, "durum iyileşinceye kadar" bölgede görev yapacak.

Şu anda 500 binden fazla göçmenin yaşadığı Yunanistan'da zaten durum kontrolden çıkmış durumda.

Atina, geçen yıla oranla Türkiye'den gelerek Yunanistan'da yakalanan göçmen sayısının yüzde 350 arttığını, 24 bine ulaştığını söylüyor.

Ama, AB güçlerinin görev yaptığı, Ege Denizi'nde ise kaçak göçmenlerin sayısında ciddi düşüş dikkati çekiyor.

Göçmen kaçakçılığı, Türkiye ile Yunanistan arasında da gündem. Yunan kaynaklar, Eylül 2010'a kadar yakalanan 76 binden fazla göçmenin Türkiye'ye iadesini istedi. Ancak Ankara sadece 2500'den fazlasını kabul etti.

Başbakanlar devrede İki ülkenin başbakanları da devrede. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunan mevkidaşı Yorgo Papandreu ile son 5 aydaki iki ayrı görüşmede de konuyu ele aldı.

Geçen mayıs ayında imzalanan anlaşmada Türkiye yılda bin kaçak göçmeni geri almayı kabul etti.

Göçmen kaçakçılığıyla mücadelede asıl önem taşıyan Türkiye ile AB arasında iade anlaşması henüz sağlanamadı.

Erdoğan'ın geçen haftaki Atina ziyaretinde Türkiye ile Yunanistan'ın bu konuda AB nezdinde ortak bir girişim üstlenmeleri kararlaştırıldı.

Bu haber toplam 3858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri