Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Red oyu kullanan 8 Ak Partili kim?

23.04.2010 11:57
Paketin 9,10 ve 11. maddeleri dün gece oylandı ama akıllar hala önceki geceki 8. maddede kaldı. Ak Parti'den sürpriz fire çıktı.

 

Ak Parti, dün gece anayasa paketindeki parti kapatmalarla ilgili kritik 8. maddede 330’u ancak BDP ve bağımsızlarla aşabildi. Paketin 9, 10 ve 11. maddeleri de TBMM Genel Kurulu’ndaki oylamalarla kabul edildi

Ak Parti, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen anayasa değişiklik paketindeki en sıkıntılı sürecini önceki gece yaşadı. Parti kapatmayı Meclis onayına bağlayan kritik 8. maddenin oylanması öncesi Ak Partililer, oylamaları boykot eden BDP’den destek istedi. Dün akşam geç saatlere kadar süren oturumda paketin 9, 10 ve 11. maddeleri de kabul edildi.

BDP'DEN ŞARTLI DESTEK

Bir bakan öncülüğünde BDP ile sürpriz şekilde temas kuran Ak Parti, “Terörle Mücalede Kanunu’nda değişiklik yapma şartıyla destek” yanıtı aldı. BDP yönetimi daha sonra “5 kişiyle sınırlı destek ” kararı aldı. Ak Partililerin, destek sözü sonrası BDP’lileri kuşatmaya alması ilginç görüntüler oluştururken, 5-8 arası fire verdiği hesaplanan Ak parti, ilk kritik maddede işinin kolay olmadığını gördü. Paketin en kritik maddelerinden biri olan 8. madde, önceki gece 337 oyla kabul edildi.

8. madde için 337 kabul, 72 ret ve 5 çekimser oy kullanıldı. 8. madde oylamasına, bağımsız milletvekilleri Mehmet Zekai Özcan, Feyzi İşbaşaran, Recai Birgün ve Seyit Eyüboğlu ile TP Yozgat Milletvekili Yaşar Öztürk katıldı. BDP’den de grup başkan vekilleri Ayla Akat Ata ve Bengi Yıldız ile Pervin Buldan, Sebahat Tuncel ve Şerafettin Halis “evet” oyu verdi. Yıldız, BDP’nin oyunun rengini “destek verdik ‘evet’ oyu kullandık” diye açıkladı.

8 FİRE AK PARTİ'DEN

Oy istatistiklerine ve açıklamalara göre, Ak Parti’nin bu maddede 5 - 8 fire verdiği hesaplandı. 335 oyu bulunan Ak Parti’ye 5 BDP, 4 bağımsız ve 1 TP’den destek geldiği varsayıldığında, kabul oylarının 345 çıkması gerekiyordu. 8. madde için 337 “kabul” oyu kullanıldığı için ortaya çıkan 8 firenin Ak Parti’den kaynaklandığı vurgulandı.

GÖZLER ÖZCAN, İŞBAŞARAN VE BİRGÜN'E ÇEVRİLDİ

Kulislerde, bağımsızlardan Özcan, İşbaşaran ve Birgün’ün 8. maddeye “kabul oyu” vermediği dile getirildi. Bu nokta dikkate alındığında bile, Ak Parti’nin en az 5 fire verdiği görüldü. İlk 7 maddenin oylamasında 69-72 aralığında seyreden ret oylarında ciddi artış olmaması, ancak çekimser oyların 5’e yükselmesi, Ak Parti firelerinin ‘çekimser taraf’a kaydığı değerlendirmesine yol açtı.

Böylece Ak Parti’nin, BDP ve bağımsız milletvekillerinin desteği olmadan
, tartışmalı maddeleri 330 sınırının üzerinde rahatlıkla geçirmesinin zor olduğu ortaya çıktı.

9. MADDE KOLAY GEÇTİ

Paketin, ombudsmanın TBMM tarafından seçilmesini düzenleyen 9. maddesinin oylamasında; 334 kabul oyuna karşın, 70 ret ve 2 çekimser oy çıktı.

Siyasi partinin kapatılmasına yol açan kişilerin milletvekilliğinin düşürülmesi hükmünün anayasadan çıkartılmasını öngören paketin 10. maddesi de 3 çekimser ve 70 ret oyuna karşın 335 oyla kabul edildi.

KABUL 338'E ULAŞTI

Yine bağımsız milletvekillerinin desteğiyle paketin, TBMM Başkanlık Divanı’nın görev süresini düzenleyen 11. maddesi 70 ret ve 1 çekimsere karşı 338 oyla kabul edildi.

Önceki maddelerde en yüksek 337’ye ulaşan AK Parti böylece 4 günlük oylamalarda rekora ulaşmış oldu.

Bu haber toplam 1546 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri