Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Referandum AK Parti darbesidir!

11.07.2010 01:01
Emine Ayna, 12 Eylül'de yapılacak referandumun AK Parti'nin siyasi darbesi olacağını ileri sürdü.

 

Kürt halkının 12 Eylül 1980 askeri darbesinde yapılanlara boyun eğmeden mücadelesini sürdürdüğünü anlatan Ayna, halkın, AK Parti'nin siyasi darbesine de boyun eğmeyeceğini söyledi.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde düzenlenen yürüyüşe katılan Ayna, BDP ilçe binasından kalabalığa seslendi.

Toplanma nedenlerinin Kürt halkına yapılan uygulamalar olduğunu bildiren Ayna, şöyle konuştu:

"Ölümleri, inkârı, işkenceyi protesto ediyoruz. Yürüyüş sırasında emniyet güçleri 'taş atan çocuklar olursa kitleyi durduracağız' dedi. Şiddete karşı kendini savundukları için 3 bin çocuk tutuklu ve şu anda cezaevlerinde mahkûm durumda. Peki, o gerilla cenazelerine işkence yapan koskoca adamlara kim 'dur' diyecek."

12 Eylül'de yapılacak referanduma da değinen Ayna, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Halkı sandığa götüren ve bizi demokrat olmamakla suçlayan bu demokrat Başbakan 3 bin çocuğu tutuklattı, DTP'yi kapattırdı. Koalisyon hükümetler bile tezkereyi geçirmemişti, bu demokrat Başbakan tezkereyi geçirdi onlara; askeri de savaşa gönderdi. Analar 10 gündür evlatlarının cenazelerini beklerken bu demokrat Başbakan deniz kenarında tatil yapıyor. 12 Eylül'de yaşadıklarımızı bize tekrar yaşatan bu demokrat Başbakan bize demokrasi getireceğini iddia ediyor. AKP'ye ve yardakçılarına sesleniyorum: 12 Eylül 1982 askeri darbesi bize diz çöktüremedi, hak ve özgürlüklerimizden vazgeçmedik. Bugün de vazgeçmeyeceğiz. 12 Eylül 2010 AKP'nin siyasi darbesidir. Buna boyun eğmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Ayna'nın ilçeden ayrılmasından sonra Şirin Bulvarı ve 27 Mayıs Caddesi'nde olaylar çıktı. Toplanan gruplar, polise taşlarla saldırdı. Polis gruba tazyikli su ve göz yaşartıcı bomba ile müdahale etti.

İlçede gerginlik devam ediyor.

Bu haber toplam 1026 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri