Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘Evet’ rüzgarı esiyor

17.08.2010 09:16
1982 Anayasası'nda önemli değişiklikler içeren referanduma toplumun her kesiminden destek gelmeye devam ediyor.

1982 Anayasası'nda önemli değişiklikler içeren referanduma toplumun her kesiminden destek gelmeye devam ediyor…

 

ASLAN DEĞİRMENCİ’nin haberi

Tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez, oyunun rengini ‘evet’ olarak açıklarken, ilk fırsatta yeni bir anayasa yapılmasını istedi. Darbe anayasasının ihtiyaçları karşılamaktan uzak olduğunu vurgulayan Yenilmez, “Yapılan değişiklikler ile birlikte kişi hak ve özgürlüklerinde bir rahatlama olacak” dedi. OHAL Gazileri ve Şehit Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Müslüm Öztürk ise, 12 Eylül’de gerçekleştirilecek anayasa reformuna ilişkin referandumda kullanacakları oyun rengini “sonuna kadar evet” şeklinde açıkladı.

SİVİLLEŞME İÇİN ‘EVET’

TBMM Anayasa Komisyonu Eski Üyesi Mehmet Ali Bulut da, retçi cephenin tepkisini ‘koltukları sallanıyor’ şeklinde değerlendirerek, “Demokratikleşme, sivilleşme ve özgürleşme için oyum ‘evet’ olacak” diye konuştu. 12 Eylül Askeri Savcısı Faik Tarımcıoğlu da, “ ‘Evet’ vesayet sistemine darbe indirecektir. Halkın demokrasiye olan özlemi sandığa yansıyacak ve en az yüzde 60 ‘evet’ diyecektir” dedi.

DARBE DÖNEMLERİ BİTSİN DİYE ‘EVET’

DYP eski Milletvekili emekli Yarbay Tevfik Diker de, ‘Evet’ ile darbeler döneminin kapanacağını söyledi. Sandıktan ‘Hayır’ çıktığı takdirde en çok çetecilerin sevineceğini vurgulayan Diker, “ ‘Evet’ ile milli irade öne çıkacak. Bu da sivilleşme ve demokrasiyi beraberinde getirecek. Gelişimin önü açılacak” diye konuştu. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan da, “27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat ve 27 Nisanlar bir daha yaşanmasın diye ‘evet’ diyoruz” dedi.

“ ‘HAYIR’IN FATURASI AĞIR OLUR”

Sivil Düşünce Platformu Sözcüsü ve Özgür Eğitim-Sen Basın Sekreteri Ufuk Coşkun ise referandumda ‘evet’ oyu kullanacaklarını açıkladı. Coşkun, “İnsan hakları, evrensel hukuk, özgürleşme ve sivilleşme için ‘evet’.” şeklinde konuştu. Anayasa değişiklik paketini kapı kapı dolaşarak halka anlatıp ‘evet’ oyu isteyerek gündeme gelen Diyarbakırlı işadamı Abdulhadi Akaydın da Türkiye’nin küresel krizden yüzde 11,7'lik rekor büyüme ile çıktığını hatırlatarak, “Referandumda ‘hayır’ çıkarsa faturası ağır olur. İş dünyası için ‘evet’ bir fırsattır ve kaçırılmamalıdır” çağrısında bulundu.

İŞ DÜNYASI DA “EVET” DİYOR

Hatay Birleşik Sanayici ve İşadamları Derneği (BİRSİAD), Körfez İskenderun Sanayici İşadamları Derneği (KİSİAD), Dörtyol Girişimci İşadamları Derneği (DÖGİAD), Payas Sanayici İşadamları Derneği (PAYSİAD), Erzin Genç İşadamları Derneği (ERGİAD), Kırıkhan Sanayici ve İşadamları Derneği (KİSED) adına açıklama yapan BİRSİAD Başkanı Ali İşgören, 12 Eylül'de oylanacak Anayasa değişiklik paketinin, halkın seçtiklerinin gerçek anlamda iktidar olabilmesi için önemli bir adım olduğunu söyledi. İşgören, siyasi görüşleri bir yana bırakarak, referanduma "evet" demenin toplumun demokrasiyi özümsediğinin ve kendi hakkındaki kararları kendisinin verebilme rüştüne erdiğinin ispatı olacağını ifade etti.

YAVRU VATANDA ‘EVET’ HEYECANI

KKTC’de faaliyet gösteren Akademi Kıbrıs Gelişim Platformu, Türkiye kökenli 300 üyesini referandumda evet oyu kullanmaları için “Mavi Akdeniz” isimli gemi ile Mersin Taşucu Limanı’na götürecek. Platformun Genel Koordinatörü Adem Koç, KKTC’de 30 binin üzerinde Türkiye kökenli seçmen olduğunu ifade ederek 12 Eylül’de yapılacak olan referandumda evet oyu kullanmaları yönünde de çağrıda bulundu.

MAĞDURLARDAN ‘EVET’

12 Eylül 1980 darbesi sonrası ''MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında'' idamla yargılanan ve uzun süre hapis yatan Mustafa Seyrek, halk oylamasında Anayasa değişikliğine ''evet'' diyeceğini bildirdi.

ESKİ ÜLKÜCÜ İADE-İ İTİBAR İSTİYOR

Türkiye'de 12 Eylül 1980 darbesi sonrası jandarma tarafından gözaltına alınan ve Büyük Birlik Partisi (BBP) eski lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile aynı cezaevinde kalan eski ülkücü Alaattin Özkalay, anayasa referandumunun kendileri için iade-i itibar fırsatı olduğunu söyledi. Değişiklik paketine 'hayır' oyu vereceğini açıklayan MHP'yi de eleştiren Özkalay, MHP'nin bunu parti politikası haline getirmesinin yanlış olduğunu vurguladı. Özkalay, "Anayasa değişikliği referandumunda 'hayır' oyu kullanacak ülkücülerin ülkücülüğünden şüphe ederim" dedi.

KÜRT GRUPLARDAN ‘EVET’ SESLERİ YÜKSELİYOR

Anayasa değişikliği için yapılacak referanduma kısa bir süre kala BDP boykot kararını sürdürürken, Diyarbakır'da bazı Kürt kesimleri referandumda 'Evet' diyeceklerini açıkladılar. 12 Eylül günü Anayasa değişikliği için yapılacak olan referanduma kısa bir süre kala Diyarbakır'da 'Evet' sesleri yükselmeye başladı. BDP'nin referandumu boykot kararı hâlâ sürerken, Diyarbakır'da Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR), Demokrat Kürtlerin Arayışı, Kürt Devrimci Demokratlar Hareketi, Dicle ve Fırat Dialog Grubu bir araya gelerek referanduma 'Evet' diyeceklerini bildirdiler. Yapılan kitlesel basın açıklamasında konuşan HAK-PAR İl Başkanı Arif Sevinç, referanduma konu olan Anayasa değişikliğini yetersiz bulmalarına rağmen evet demek için, farklı Kürt siyasi kurumlarıyla bir araya geldiklerini ifade etti. Daha sonra hazırlanan Kürtçe metni Halim İpek, Türkçe metni ise Tahsin Seven okudu. Tahsin Seven, Anayasa değişikliği yetersiz olsa da referandumda 'Evet' diyeceklerini belirterek, "12 Eylül Anayasası'nda gedik açtığı, Kürtlerin aleyhine şekillenen statükoyu sarstığı, vesayet rejimini gerileteceği, kısmi demokratik açılım sağlayacağı, mevcut Anayasa'nın tümden değişmesi yönünde bir adım olacağı için 'Evet' diyoruz" diye konuştu.

Seven, 12 Eylül günü yapılacak olan referanduma tüm halkın katılmasını ve değişiklikler yetersiz olsa da 'Evet' oyu kullanılmasını istedi. Basın açıklaması ayrıca Kürtçe ve Zazaca lehçelerinde de okunurken, yapılan basın açıklamasının ardından grup sessiz bir şekilde dağıldı.

VAKİT-

Bu haber toplam 2552 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri