Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sandıktan ya 'Hayır' çıkarsa

20.08.2010 00:18
Ya 12 Eylül ‘Darbe Anayasası’ndan delik açılarak vesayet sistemine balyoz indirilecek, ya da statükodan yana olanların eli bir kat daha güçlenecek.

Yargı reformu ve insan haklarında köklü değişiklikler getiren Anayasa değişikliği paketinin oylanmasına 23 gün kaldı. Ya 12 Eylül ‘Darbe Anayasası’ndan delik açılarak vesayet sistemine balyoz indirilecek, ya da statükodan yana olanların eli bir kat daha güçlenecek. Toplumun büyük bir kesimi sandıktan ‘evet’ oyu çıkması halinde darbe geleneğinin son bulacağına inanırken, ‘hayır’ çıkması durumunda ise Türkiye’nin hakimler devleti olacağının da farkında.

Aslan Değirmenci'nin haberi

“HAYIR İLE YARGIDA TASFİYE SÜRECİ BAŞLAR”
Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Osman Can, ‘evet’ ile ideolojik yargıya son verileceğini aksi bir durumda ideolojik düşünmeyen savcı ve hakimlerin tasfiye edileceğini söyledi. Can, “Evet çıkarsa ideojik yargı bitecek. Ancak ‘hayır’ çıkarsa ideolojik düşünmeyen demokrat savcı ve hakimlerin tasfiye süreci başlayacak. Mevcut paket, darbe hapishanesinden toplumu dışarıya çıkaracak anahtarı sunuyor. Bu hapishaneden çıktıktan sonra da hemen her şeyi yeniden inşaa etmek zorundayız. Bu inşaada topluma büyük görevler düşmektedir. Özellikle sivil toplum temsilcileri daha fazla özgürlük ve demokrasi için taşın altına elini koymalıdır” dedi.
“HAYIR, VESAYET SİSTEMİNİ MEŞRULAŞTIRIR”
Din ve Hürriyet Araştırmaları Merkezi'nden Doç. Dr. Bilal Sambur da ‘hayır’ ile birlikte vesayet sisteminin meşrutiyet kazanacağını vurgulayarak, “Böyle bir sonuç, demokrasi ve özgürlükler açısından kabus olur” dedi. Demokratikleşme ve sivilleşmeden yana olanların ‘evet’ oyunun yanında yer alması gerektiğini savunan Sambur, “Topluma tepeden bakan mekanizmanın amacı ‘hayır’ ile birlikte ‘Darbe Anayasası’nı meşrulaştırmaktır. Buna toplum izin vermeyecektir” diye konuştu.
“HAYIR, YARGI BÜROKRASİSİNİN ELİNİ GÜÇLENDİRİR”
Adalet-Der Genel Başkanı Avukat Emre Yurtalan ise, sandıktan çıkacak ‘evet’in beraberinde özgürleşme ve gelişimi getireceğini, ‘hayır’ın ise yargı bürokrasisinin elini güçlendireceğini söyledi. Değişiklikten yana olmayan yapıların ‘hayır’dan yana olduklarını belirten Yurtalan, “Yargı maalesef kurum olarak, siyasi ve ideolojik bir kamplaşma alanına dönüştürülmüş, bu konuda birileri de ciddi mesafe kat etmiş durumdadır. Bu hâkimiyetlerini elinden aldırmamak için birilerinin çırpınmasını abes görmemek gerekir. Abes olan ‘hayır’ ile bunlara destek vermektir” dedi.
“HAYIR, ‘KAFES’ÇİLERİN İŞİNE YARAR”
Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay da, ‘hayır’da ‘hayır’ olmadığını, aksine ‘şer’ olduğunu söyledi. Demokrasi, özgürleşme ve sivilleşme karşıtlarının tek umutlarının sandıktan çıkacak ‘hayır’ oyu olduğunu vurgulayan Turbay, “Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Balyoz Eylem Planları ile milletin iradesini kafese alamayan güçler sandıktan ‘hayır’ çıkarak sivil inisiyatifin darbe almasını istiyorlar. Çünkü ‘evet’ çıktığı takdirde dirençlerinin kırılacağını ve sözlerinin artık hiçbir şekilde geçmeyeceğini biliyorlar. Bundan dolayı derin çeteler ‘hayır’da ittifak halindeler. Sadece 12 Eylül cuntacıları ile değil, karanlık odalarda bugün derin planlar yazanlarla hesaplaşmak için de ‘evet’ demeliyiz” diye konuştu.

Vakit-
 

Bu haber toplam 1600 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri