Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Reforma 'Evet' Dediler

26.03.2010 09:47
Anayasa değişikliği teklif paketi, iş dünyasının büyük bir bölümünden destek gördü. TUSKON, DİSK, MÜSİAD ve ASKON reforma ilişkin açıklamalar yaptı.
Anayasa değişikliği teklif paketi, iş dünyasının büyük bir bölümünden destek gördü. Dün AK Parti heyetinin ayrı ayrı ziyaret ettiği TUSKON, DİSK, MÜSİAD ve ASKON reforma ilişkin olumlu açıklamalar yaptı. TUSKON kendi hazırladığı taslak metni de heyete sundu. TÜSİAD ise anayasa reformuna "Evet" derken AK Parti'nin hazırladığı pakete mesafeli yaklaştı, eleştirilerini madde madde sıraladı.DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, 1982 Anayasası'ndan en çok kendilerinin mağdur olduğunu savunarak, 12 Eylül'ün ruhunu taşıyan 1982 Anayasası'nın değiştirilmesi konusunda destekçi olacaklarını belirtti. Çelebi, anayasa değişikliği konusunda son günlerde yaşanan kutuplaşmadan kaygı duyduklarını da ifade etti. Genel değerlendirmesi ise şöyleydi: "Anayasa paketinin içinde bugüne kadar önemsediğimiz maddeler var ama içimize sindiremeyeceğimiz maddeler de var. Sendikaların ve kamu çalışanlarının beklentileri tam olarak karşılanmadı. Her şeyi elimizin tersiyle itmek doğru değil. 'İktidar yaptı kabul edelim' demek de doğru değil. Ortak nokta bulunup demokratik ve özgürlükçü bir anayasa oluşturulmalı."

MİLLET EGEMENLİĞİ İÇİN BİR FIRSAT

Bu arada Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)'nden de birer açıklama yapıldı. Her iki dernek de yürütülen anayasa değişikliği çalışmalarına destek verdi. ASKON'dan yapılan açıklamada şöyle denildi: Anayasa değişiklik teklifi, gerçek anlamda millet egemenliğine giden yol için bir fırsattır. Bizler sivil bir anayasa ihtiyacına inanıyoruz. Ülkemiz teorik olarak parlamenter demokrasi ile yönetilen bir ülke. Ancak hangi taşı kaldırsanız altından korkunç bir vesayet rejimi çıkıyor. Bu millet artık bunlardan kurtulmayı hak etmiştir. Değişiklik yapılmalı ve de bunu milletten önce Meclis kabul etmelidir. Artık kapalı kapı ardından kurtulmak zamanıdır. İlkel kısıtlamalardan kurtulmalı ve darbe tehditlerinden, anlamsız düşman korkularından uzaklaşabilmeliyiz. Mevcut değişiklik önerileri yeterli midir? Hayır ama bir başlangıç sayılabilir."

MÜSİAD'dan yapılan değerlendirmede de benzer hususların altı çizildi. Yapılan açıklama şöyle: "Ülkemizdeki demokrasi, insan hak ve hürriyetlerinin düzeyinin artırılmasına yönelik çalışmaları yirmi yıllık geçmişimiz boyunca hep destekledik ve desteklemeye de devam edeceğiz. Bu bakımdan, son anayasa değişikliği talebini biz bu çerçevede değerlendiriyor ve destekliyoruz. Bilhassa, yargı alanında yapılması düşünülen birçok değişiklik uzunca bir süredir kamuoyu tarafından heyecanla beklenmekteydi. MÜSİAD da birçok kere bu değişikliklerin yapılmasının ne kadar elzem olduğunu ortaya koymuş ve bu konuda raporlar hazırlamıştır. Bu bakımdan, 26 maddelik bu anayasa değişikliğinin geniş bir uzlaşı zemininde oluşturulması çabalarını da yürekten destekliyoruz."


TUSKON'dan anayasa paketi
 
Bu haber toplam 736 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri