Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rehinelere karşılık ne?

10 Temmuz 2008 / 20:20
PKK Ağrı Dağı'ndan 3 Alman turisti kaçırdı. Onları salıvermek için Almanya'ya bazı şartlar koştu. Bakın şartları ne?
PKK Ağrı Dağı'ndan önceki gün 3 Alman turisti kaçırdı. Reuters ve AP haber ajansları'nın haberlerine göre PKK, rehineleri bırakmak için Almanya'da kendisine karşı uygulanan yasakların kalkmasını şart koşuyor.

Ajansların PKK'ya yakın bir haber ajansına dayandırdıkları haberlerinde, terör örgütünün 'Almanya, örgüte karşı olan politikalarına son vermedikçe, rehineler serbest bırakılmayacak' dediği bildirildi. AP'nin geçtiği haberde ise rehin alınan Almanların durumunun iyi olduğu bilgisi yer aldı.

AP, 3 Alman'ın, 'Almanya PKK yasağını kaldırmadıkça serbest burakılmayacağını' duyurdu. Haberde terör örgütünün ayrıca, “Tükiye'nin PKK'ya karşı operasyonlarını durdurma” şartı koştuğu da bildirildi.

Die Welt gazetesinin haberine göre ise, Federal Dışişleri Bakanlığı, bir kriz masası kurarak, rehinelerin kurtarılması için PKK ile ilişkiye girdi. Alman yetkililere göre, olay Roj TV'nin Almanya'daki faaliyetlerinin yasaklanması ile ilgili olabilir.

Alman Dışişleri Bakanlığı'nda oluşturulan kriz masası, rehinelerin bir an önce serbest bırakılması için girişimde bulunurken, Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, “Son durum hakkında bir şey söyleyemeyecegim, anlayışla karşılayın” şeklinde konuştu.

Alman yetkililer, eylemi, PKK'nın yayın organı Roj TV'nin geçen ay Almanya'da yasaklanmasına bağlıyor. Die Welt gazetesi, Almanya'nın PKK ile ilişkiye girdiğini yazarken, bakanlık henüz bu haberi doğrulamadı.

Kriz masası çalışanlarının Türkiye'deki yetkililerle ilişkide olduğunu söyleyen Steinmeier, kaçırma eyleminin nedenlerini araştırdıkları ve eylemin barışçıl sona ermesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Alman Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye gidecek Alman vatandaşlarını olası saldırılar ya da kaçırma eylemleri nedeniyle uyardı. Bakanlığın internet sayfasında tehlikeli şehriler listesinde Hakkari, Şırnak, Mardin, Siirt, Van, Ağrı ve Iğdır yer alıyor.

KAÇIRILAN DAĞCILAR BAVYERALI ÇIKTI

Öte yandan, PKK tarafından kaçırılan üç Alman'ın Bavyeralı olduğu belirlendi ve Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanlığı da rehinelerin serbest bırakılması için girişimde bulundu.

Kaynak: ntvmsnbc
Kaynak:
Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri