Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Rektör atamalarında YÖK de aradan çekilsin'

24 Aralık 2008 / 12:10
Rektör atamaları konusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "yetkiyi benden alınsın' açıklamalarının ardından YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da 'Anayasal düzenlemeyle YÖK de aradan çekilsin" çıkışında bulundu
YÖK'deki "Mesleki ve Teknik Yükseköğretimin Yeniden Düzenlenmesi" konusundaki toplantıda konuşan YÖK Başkanı Özcan, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Özcan, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Gül'ün rektör atamaları konusunda yaptığı açıklamaları hatırlatarak, "Cumhurbaşkanı bu yetki benden alınsın dedi. Sizin kanaatiniz nedir?' şeklindeki sorusunu cevaplandırdı. Rektör atamaları konusunda Gül'e benzer bir tavır ortaya koyan Özcan, 'YÖK'ün de aradan çekilmesini isterim. Bu anayasal bir düzenleme ile sağlanabilir ancak." dedi.Cumhurbaşkanı ve YÖK Başkanı'nın aradan çekilmesiyle seçimin kim tarafından yapılacağı şeklindeki başka bir soruya karşılık da Özcan, 'Üniversiteler kendisi halledebilir yada başka bir yol bulunabilinir. Bunların hepsi Anayasa'da yeni bir düzenleme ile yapılabilir' diyerek rektör atamaları konusundaki görüşünü dile getirdi.


İstanbul Üniversitesi'ndeki rektör adaylarının Cumhurbaşkanlığı'na bildirilmesi hakkında ise Özcan, 'İstanbul Üniversitesi'nde tercihimizi yaptık. Cumhurbaşkanlığı'na yolladık. Bu konuda bir yorum yapmak için Cumhurbaşkanı'nın kararını beklemek lazım' diye konuştu. İstanbul Üniversitesi'ndeki rektör seçiminde en yüksek oyu olan Ali Akyüz ikinci, en yüksek ikinci oyu olan Yunus Söylet ise birinci sırada YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı'na bildirilmişti.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından rektör yapılan 9 Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Füzün'ün atamasının mahkeme kararıyla durdurulması hakkında ise Özcan, bu konuda mahkeme kararını bekleyeceklerini söyledi.
Bu haber toplam 834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri