Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rektöre Ağır Suçlama

27 Haziran 2008 / 10:34
Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun başı fena halde dertte...
İhaleye sokulan iki şirket adına aynı kişinin imzasıyla teklif verildiğini belirleyen denetçiler, yolsuzlukla ilgili suç müzekkeresi hazırladı.

27 Mayıs 2008 tarihli müzekkerede, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, ihale komisyonu üyeleri ve firma yetkilileri hakkında cezai takibat yapılması istendi. Sayıştay müzekkeresi ve ekli dosyalar önümüzdeki günlerde YÖK'e ve cumhuriyet savcılığına gönderilecek.

İnönü Üniversitesi kampüsünde yer alan hizmet binaları, okulları ve açık alanların temizliği ve ilaçlanması işi, 23 Aralık 2005'te Zaloğlu şirketine ihale edildi. İnönü Üniversitesi'ni inceleyen Sayıştay denetçileri, ihalenin kamu ihale kanununa aykırı yapıldığını belirledi. Denetçilerin raporuna göre, 11 Kasım 2005'te yapılan ihale ilanında çok ağır şartlar konularak diğer firmaların önü kesildi. Bu şartlar 18 Kasım'da düzenlenen zeyilname ile yumuşatılarak sadece şartname satın alan firmalara duyuruldu. Uygulamanın yasal olmadığına dikkat çeken Sayıştay denetçileri, suç müzekkeresinde şu görüşleri dile getirdi: "Şartnameye göre daha ağır koşullar öne süren ilanda yapılan iyileştirmelerin, yeniden ilan edilerek isteklilere duyurulmaması, kanunun 5. maddesinde sayılan ilkelere aykırıdır. Bu maddeye göre idareler yapılacak ihalelerde saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, ihtiyaçların uygun şartlarla karşılanması ilkelerini ve kaynakların verimli kullanılması ilkelerini ihlal etmişlerdir."

Sayıştay denetçileri ayrıca aynı ihaleye giren iki firmanın teklif mektuplarının aynı kişi tarafından ve aynı kalemle imzalandığını da ortaya çıkardı. İhaleye sadece Zaloğlu şirketinin 1 milyon 350 bin YTL ve Demir Nakliyat isimli şirketin 1 milyon 400 bin YTL teklif vermesinden şüphelenen Sayıştay denetçileri, teklif mektuplarını Emniyet Genel Müdürlüğü kriminal laboratuvarında incelettirdi. İncelemede iki mektubun da aynı kişi tarafından, aynı kalemle imzalandığı tespit edildi. Sayıştay, ceza müzekkeresinde bu durumun Türk Ceza Kanunu'nun 235 ve 4734 sayılı kamu ihale kanununun 60. maddelerine göre ihaleye fesat karıştırma suçunu oluşturduğunu vurguladı. Bu nedenle ihale komisyonu başkanı, üyeleri, ihaleyi onaylayan İnönü Üniversitesi Rektörü ve ihaleye teklif veren firmalar ile bunların sahipleri, ihaleye teklif veren temsilci ve vekilleri hakkında cezai takibat yapılması gerektiğini belirtti. İlgili ceza maddelerinin 5 ile 12 yıl arasında hapis cezası ile kamu kurumlarında mali işlerde çalıştırılmama durumunu gerektirdiği belirtiliyor. Sayıştay denetçileri tarafından hazırlanan suç müzekkeresi 219 sayfa eki ile YÖK'e ve cumhuriyet savcılığına gönderilecek. İnönü Üniversitesi'nde daha önce de aralarında ihaleye fesat karıştırma suçu da bulunan 47 adet usulsüzlük tespit edilmiş ancak YÖK soruşturma izni vermediğinden herhangi bir işlem yapılamamıştı.

Kaynak:
Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri