Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rektöre Büyük Suçlamalar

18 Kasım 2008 / 08:31
Gözaltına alınan Konya Selçuk Üniversitesi Rektörü ve yönetiminde olduğu çetenin başı fena halde belada.
Konya merkezli Okyanus Şirketler Grubu'na yönelik düzenlenen operasyonun üçüncü dalgasında gözaltına alınan 34 kişi arasında Selçuk Üniversitesi Rektörü Okudan da var..


Konya Emniyeti Organize Suçlar Şube Müdürlüğü, 2 yıldır takibini yaptığı Okyanus Şirketler Grubu'na yönelik 3'üncü dalga operasyonu da dün sabaha karşı gerçekleştirdi. Operasyonda gözaltına alınan Numune Hastanesi Başhekimi Dr. Rıza Sarıpabıççı rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Konya ile birlikte Adana, Malatya, Adıyaman, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kütahya ve Karaman'da eşzamanlı olarak düzenlenen operasyonda, "Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve ihaleye fesat karıştırmakla" suçlanan 34 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında örgüt yöneticisi olmakla suçlanan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan ile Konya Vakıflar Bölge Müdürü İbrahim Genç, Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Profesörü Mustafa Avcı, Sarıpabıççı, daha önceki ikinci dalgada tutuklandığı için bu göreve getirilen Tıp Fakültesi Hastanesi Müdürü Atilla Çalışkan, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Müşteba Sevil ile birçok başhekim de var.

İHALELER OKYANUS'A GİTTİ
Hacda bulunan Karaman Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yunus Ağralı ve Hastane Müdürü Ali Aktaş'ın odaları arandı. Meram'da bulunan üniversiteye ait villada gözaltına alınan rektör Okudan'ın, uzun süredir teknik takip altında olduğu, örgüt yöneticisi suçlaması nedeniyle de YÖK'ten izin alınmasına gerek kalmadan, mahkeme kararıyla izlendiği öğrenildi. Villanın ardından, rektörlük binası da 5 saat arandı. Okyanus Şirketler Grubu, 14 yıldır Selçuk Üniversitesi'nde temizlik, tıbbi cihaz alımı gibi birçok ihale almıştı.

SAUNADA TACİZ İDDİALARI VAR
Operasyonun daha önceki aşamalarında, yolsuzluğun yanı sıra şok tecavüz ve taciz iddiaları ortaya atılmıştı. Şirketteki yetkililerden birinin, iş başvurusu için gelen kadınlardan 3'üne, "Seni işe alırız, ama bana yakın davranacaksın, istediklerimi yapacaksın" diyerek tecavüz ettiği, 6 yetkilinin ise, yine aynı vaatlerle bazı kadınlara cinsel tacizde bulunduğu iddia edildi. Bu taciz ve tecavüzlerden bazılarının holding binasının en üst katındaki saunada meydana geldiği ileri sürüldü.

400 MİLYON DOLARLIK VURGUN
Konya merkezli Okyanus Şirketler Grubu'na yönelik Final Operasyonu'nun ilk dalgası 26 Nisan 2008'de yapıldı. Birçok ilde kamu kurum ve kuruluşlarının temizlik, güvenlik, tıbbi malzeme, yemek ve doğalgaz dağıtımı ihalelerine giren ve 7 bin çalışanı bulunan ve "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, tehdit, sahtecilik, rüşvet vermek" iddialarıyla suçlanan gruba yönelik ikinci dalga operasyonu ise 27 Eylül 2008'de geldi. Operasyonda, Okyanus Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun'un da aralarında bulunduğu, 47 kişi gözaltına alındı. Zanlıların, belediyeler, il özel idareleri, hastaneler gibi kamu kurum ve kuruluşlarının temizlik, özel güvenlik, malzeme alımı gibi 119 ayrı ihalesinde usulsüzlük yaptıkları iddia edildi. Yönetimi Kurulu Başkanı Argun'un, 2007'de 100 milyon YTL'lik vurgun yaptığı, vurgunun gerçek boyutunun ise 400 milyon doları bulduğu iddia edildi. Argun'un bu kazançla Konya Dedeman Oteli'ni yaptırdığı öne sürüldü.
Kaynak:
Bu haber toplam 1148 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri