Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rektör'e izin istedi görevden alındı

29 Haziran 2008 / 18:40
Başörtülü öğrencileri üniversiteye almayan SDÜ Rektörü Lütfi Baydar hakkında soruşturma izni isteyen Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun görevden alındı.
Anayasa da yapılan değişiklik sonrası türbanlı öğrencileri üniversiteye almayan Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Metin Lütfi Baydar hakkında soruşturma izni isteyen Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun görevden alındı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) bugün yayınladığı adli ve idari yargı yaz kararnamesinyle Başsavcı tosun Ankara Cumhuriyet savcılığına atandı.

Başsavcı Tosun,anayasa değişikliği sonrası rektörlerin kanuni dayanağı olmadan türbanlı öğrencileri üniversitelere almadığını açıklayıp şu görüşleri dile getirmişti:

"İnsanlara birtakım ayrıcalıklar verilmesi doğru değil. Hakimlerin, savcıların, rektörlerin, valilerin, belediye başkanlarının tabi olduğu bir kanun var. Kamu görevlilerinin yargılanması sırasında 'görevi nedeniyle' ibaresi var. Bu çok muğlâk bir ifade ve bunun arkasına sığınılarak birçok suç işlenebiliyor. Adam bir suç işliyor ve 'görevim nedeniyle yaptım' diyor. Soruşturma açmak için de bağlı bulunduğu kurumdan da izin almanız geliyor. Bu da yargının işini zorlaştırıyor. Örneğin rektörlerle ilgili soruşturma başlatırken, başörtüsünü yasaklama nedenlerinin görevleri nedeniyle olup olmadığı araştırılacak. Rektörler 'görevimiz gereği yetkimiz var' derken mağdur olanlar da bunun böyle olmadığını, yeni yasal düzenlemeyle bunun ortadan kalktığını iddia ediyor."

Kaynak:
Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri