Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rektörlerden değişikliğe destek

03.04.2010 17:37
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'e sunulan anayasa paketine rektörler olumlu yaklaşıyor.

Hazırlanan paket hakkında muhalefet, yüksek yargı organları ile hükümet arasındaki tartışmaları izleyen rektörler, anayasa değişikliğinin Türkiye'yi daha modern ve çağdaş seviyeye çıkaracağını düşünüyor.

Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği'nin 5. toplantısı için Samsun'a gelen rektörler, çay molasında anayasa değişikliği paketine ilişkin düşüncelerini belirtti. Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, hükümetin yeni anayasa çabalarını desteklediğini söyledi. Türkiye'nin yeni ve çağdaş bir anayasaya ihtiyacı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çelik, "Türkiye'de sadece rektörler değil, aklı başında olan bütün insanlar, ülkenin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğuna dair hem fikirler. Bu konuda sadece usul noktasında sıkıntı var. Mevcut tartışma, ben yaptım sen yaptın tartışmasıdır. Bunun da bir konsensüs olması için çabaları devam ettirmek lazım. Ama mutlaka Türkiye medeni bir toplum olmak istiyorsa, çağdaş ve ileri bir ülke olmak istiyorsa, mevcut birtakım eksiklikleri terk etmesi ve yenilemesi lazım. Zaten Avrupa birliği süreci de bunu gerektiriyor. Bırakın AB sürecini ülkemizin ilerleyebilmesi, demokrasimizin yerleşebilmesi ve daha medeni bir toplum olmamız için bu yeni anayasaya ihtiyaç var. O nedenle bunu ben de destekliyorum. " dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, üniversite olarak her türlü açılıma taraftar olduklarının altını çizdi. Anayasa değişikliğine herkesin katkı koyması gerektiğine inandığını dile getiren Rektör Prof. Dr. Akan, "Yeni anayasa paketi taslağını inceleme fırsatı bulamadım. Ancak Türkiye'nin sivil ve modern bir anayasaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Burası demokratik bir ülke. O yüzden ülkeyi, ülkenin anayasasını ve geleceğini ilgilendiren bir konuya herkesin sağduyu ile yaklaşıp katkı koyması gerektiğini düşünüyorum. Biz de üniversite olarak her türlü açılıma demokrasi çerçevesinde taraftarız." şeklinde konuştu.

Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu ise anayasa reformunun halkın benimseyeceği bir değişiklik olmasını istediğini vurguladı. Prof. Dr. Okumuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz eğitimci insanlar olduğumuz için, ülkemizin eğitimde hak ettiği başarı seviyesini nasıl yakalayabileği üzerine kafa yoruyoruz. Siyasi alanda açıklama yapmak istemiyorum. Ancak şunu belirtmek isterim ki, şu an ülke gündemini yoğun şekilde ilgilendiren anayasa reformunun, tüm halkın kabul edeceği ve benimseyeceği bir değişiklik olmasını isterim. Muhalefet partilerinin liderleri, üniversiteleri ve rektörleri zan altında bırakıcı, bu kurumları siyasallaştırma amaçlı açıklamalar yapıyor. Bizim tek düşüncemiz şu an itibariyle ülkemizin eğitim seviyesini yükseltmek için ne yapmamız gerektiğidir."

Bu haber toplam 906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri