Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rektörler uyanık çıktı

20 Temmuz 2008 / 09:30
Her fırsatta demokrasinin teminatı olduklarından dem vuran rektörler, uyanıklıklarıyla da şaşırttılar!
Uludağ Üniversitesi Rektörü Yurtkuran ile Dicle Üniversitesi Rektörü Canoruç 2 dönemden fazla rektörlük yapamadıkları için eşlerini aday gösterdi. Seçimlerde birinciliği kazanan adayların veliahtlığına YÖK karar verecek.

YÖK'ün yarın toplanacak Genel Kurulu'nda gözler Uludağ Üniversitesi ile Dicle Üniversitesi'nin Cumhurbaşkanı'na sunulacak rektör adaylarına çevrildi. Yasa gereği iki dönemden fazla rektör olamayan Uludağ Üniversitesi Rektörü Mustafa Yurtkuran ile Dicle Üniversitesi Rektörü Fikri Canoruç'un eşlerini aday göstermeleri tartışmalara ve 'hanedan' suçlamalarına neden olmuştu. Kurul toplantıda eş desteğiyle seçimleri kazanan Prof. Merih Yurtkuran ile Prof. Naime Canoruç'un 3 kişilik listeye konulup konulmayacaklarına karar verecek.

ÜÇ İSİM BELİRLENECEK
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan başkanlığında 21-22 Temmuz'da toplanacak kurul üyeleri görev süresi Ağustos'ta bitecek olan 21 üniversitenin rektör adaylarından Cumhurbaşkanı'na sunulmak üzere 3 isim belirleyecek. Kurulda, her üniversitenin aday adayları arasından 3'er isim seçilecek ve Cumhurbaşkanı'na sunulacak. Cumhurbaşkanı da 3 aday arasından birini rektör atayacak.YÖK yetkilileri listelerin Salı günü Çankaya Köşkü'ne gönderileceği bilgisini verdiler.

EŞ DESTEĞİYLE BİRİNCİ
Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in atadığı ve 8 yıldır görev yapan rektörler Nusret Aras (Ankara), Yaşar Sütbeyaz (Atatürk), Emin Alıcı (Dokuz Eylül), Ülkü Bayındır (Ege), Fatih Hilmioğlu (İnönü), Ferid Bernay (19 Mayıs), Ural Akbulut (ODTÜ), Mustafa Yurtkuran (Uludağ) ve Fikri Canoruç (Dicle) iki dönem üstüste görev yaptıkları için yeniden aday olamadılar. Fakat bu isimlerden ikisinin eşlerinin aday olması tartışmalara neden oldu. Uludağ Üniversitesi'nde Rektör Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ın eşi, Prof. Dr. Merih Yurtkuran 254 oy alarak, Dicle Üniversitesi'nde Rektör Fikri Canoruç'un eşi Naime Canoruç 148 oy alarak birinci sırada çıktı.

Geleneği Komşuoğlu çifti başlattı
YÖK Genel Kurulu'nun rektörlük atamalarında eş durumuna yaklaşımı merakla bekleniyor. Eşten rektörlük görevini devralma geleneği 2006'da Kocaeli Üniversitesi'nde başlamıştı. Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanan Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, görevi, 2 dönem rektörlük yapan eşi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu'ndan devralmıştı. Baki Komsuoğlu görevi eşine devrettikten sonra kansere yenilmiş ve hayatını kaybetmişti. Uludağ Üniversitesi'nde Rektör Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ın eşi, Prof. Dr. Merih Yurtkuran'ın ve Dicle Üniversitesi'nde Rektör Fikri Canoruç'un eşi Naime Canoruç'un rektörlüğe seçilmesi halinde gelenek yaygınlaşarak sürmüş olacak.

Yenişafak
Kaynak:
Bu haber toplam 1126 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri