Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rektörün Ergenekon bağlantısı

08 Ağustos 2008 / 08:14
Mustafa Akaydın'ın, Rektörlüğe yeniden atanmamasında Ergenekon terör örgütüyle bağlantısı etkili oldu. Bildirilerini bile Perinçek yazmış.
Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve eski Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın, rektörlük görevine yeniden atanmamasında Ergenekon terör örgütüyle bağlantısının etkili olduğu öğrenildi.


Akaydın'ın terör örgütü Ergenekon'la bağlantısı savcı Zekeriya Öz tarafından hazırlanan iddianamede ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Akaydın, rektörlük devir teslim töreninde yeniden atanmamasını, "Cumhuriyetin ilkelerini savunmamın faturasını ödüyorum. En ufak bir ayıbım yok. Ben Atatürk çocuğuyum. Türbanın faturasını ödüyorum." sözleriyle yorumlamıştı.

İddianamede, Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında telefonları dinlemeye alınan İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in anayasa değişikliğine karşı 'Rektörler Bildirisi'nin esas organizatörü olduğu ve Akaydın'ın açıkladığı bildirinin İP tarafından kaleme alındığı ifade ediliyor. Doğu Perinçek'in telefon görüşmesinde "Metinle uğraşmasınlar, metin güzel bir metin, onu değiştirmesinler, ister rektörler kurulunun rektörlerin ortak bildirisi olabilir yani yasa değişikliği meselesine hukuk planında değil orda ilan ederler yani. Başsavcı'ya da en müthiş bir destek olur tabii. Doğrudan Başsavcı'yı destekliyoruz demek yanlış ama bu böyle bomba gibi olur." dediği görülüyor.İddianamedeki başka bir görüşme dökümünde bildiri hakkında Doğu Perinçek'in, "Akaydın ben önderlik ettim desin, benim önderliğimde hazırlanmış bir bildiridir, desin, ondan sonra gel bunu beraber açıklayalım desin yani mesela Kanadoğlu, Alemdaroğlu, Mustafa Akaydın, efendim Mustafa Yurtkuran, Ferit Bernay, Vural Savaş falan birkaç tane de okkalı general aldılar mı bomba gibi olur." açıklaması da savcılık makamının dikkatinden kaçmadı. Savcılık bu bağlantıyı, "Şüpheliler Ferit İlsever ve Doğu Perinçek tarafından hazırlanan bildirinin üniversite rektörleri tarafından hazırlanmış gibi imzalattırılıp açıklama yapılmasının temin edilerek Ergenekon terör örgütünün amaçları doğrultusunda karışıklık ve kaos yaratıp darbe ortamı oluşturma yönelik faaliyetleri organize ettikleri anlaşılmaktadır." şeklinde yorumladı. Savcılığın bu tespitlerinden sonra Akaydın dönemi kapandı.

Akaydın'ın yönettiği Akdeniz Üniversitesi, son yıllarda Ergenekoncu isimlerin buluşma mekânı olmuştu. Rektör Başdanışmanı Çetin Yetkin tarafından organize edilen konferanslara emekli generaller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'un yanı sıra Doğu Perinçek, Mustafa Balbay, Erol Mütercimler, Turhan Çömez, Kemal Kerinçsiz, Emin Gürses gibi isimler de katılmıştı. 'Ulusalcı cephe'nin yayın organı Yeniden Müdafaai Hukuk Dergisi'nin genel yayın yönetmenliğini de sürdüren Çetin Yetkin'in, daha önce Akdeniz Üniversitesi'nden uzaklaştırılmasına rağmen Mustafa Akaydın tarafından kendisine görev verildiği iddia ediliyor

2005'te 'yılın kuvvacısı' seçilmiş

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından yeniden rektör atanmayan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Ergenekonculardan 2005 yılında 'Yılın Kuvvacısı' ödülü almıştı. Tören, Ergenekon terör örgütünün tutuklu sanığı 'İnternetajans.com' adlı sitenin sahibi gazeteci Vedat Yenerer tarafından organize ediliyordu. Yenerer'in yine aynı davanın tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile ilişkisi dikkat çekiyordu. Akaydın, üç yıl önce düzenlenen Yılın Kuvvacısı Ödül Töreni'nde çekilen toplu fotoğrafta Ergenekon terör örgütü sanıkları Hüseyin Görüm ve Sevgi Erenerol ile yan yana düştü. Akaydın'ın Sirkeci Tren İstasyonu tören salonunda Ergenekoncu isimlerle samimiyeti dikkat çekmişti. Törende çekilen hatıra fotoğrafında bir araya gelen isimler (soldan sağa): Nazif Okumuş, "Sevgi Erenerol (tutuklu), Hüseyin Görüm (tutuklu), Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Prof. Dr. Oya Aşkın (Van 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın'ın eşi), Marmara Grubu Başkanı Akkan Suver, HYP Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk, Yakan Cumalioğlu ve emekli Tuğgeneral Nejat Eslen." Erkan Acar, İstanbul


Gizli tanığın kimliği deşifre oldu

Ergenekon soruşturması kapsamında ifade veren gizli tanıklardan H.B.'nin kimliği, iddianamenin ek klasöründe açık olarak yazılınca deşifre oldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen bir yazıda o dönemde Gaziantep H Tipi Cezaevi'nde hükümlü bulunan H.B.'nin tanık sıfatıyla dinlenmesi isteniyor. Yazıda H.B.nin istemesi durumunda gizli tanık olabileceği de belirtiliyor. Bu talep üzerine Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, H.B.'nin ifadesini aldıktan sonra gizli tanık kimlik ifade sureti ile birlikte evrakları İstanbul'dan gönderilen polislere teslim etti. Bu yazışmalarda Bindal'ın kimliği ve nüfus bilgileri açık biçimde yer aldı.

Avukatlara da verilen iddianame ek klasörlerinin bulunduğu CD'lerde bu yazışma evrakları da yer alınca gizli tanık olarak ifadesi alınan H.B.'nin kimliği deşifre oldu. Soruşturma kapsamında çok sayıda şahsın gizli tanık olarak ifadesi alınmış, gizli tanıklar numara ya da kod isimlerle belirtilmişti. H.B.'nin terör örgütü PKK'nın yöneticilerinden olduğu, örgüt üyesi olmaktan hüküm giydiği öğrenildi. İddianamede ismi açıkça yazılan gizli tanık H.B., başta Şener Eruygur ve Hurşit Tolon olmak üzere Ergenekon zanlılarının tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevine nakledilmişti. Kandıra Cezaevi'nde Alaattin Çakıcı, Sedat Peker ile emekli Astsubay Oktay Yıldırım bulunuyor. Osman Arslan, İstanbul

İlsever'in tahliye talebine ret

Ergenekon tutuklusu olan ve rahatsızlandığı için hastaneye kaldırılan Ferit İlsever'in tahliye talebi reddedildi. İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever'in avukatları tarafından yapılan tahliye talebi ilgili mahkeme tarafından görüşüldü. Avukatlarının müvekkillerinin hastalandığını dile getirerek yaptığı tahliye talebi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmedi.

Kaynak: Zaman
Kaynak:
Bu haber toplam 1484 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri