Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Reşadiye Pususu Hakkında Şok Gelişme

23.12.2009 09:33
Tokat'ta 7 askerin şehit olduğu terörist saldırıdan önce İstanbul İstihbarat Şubesi 'olası' saldırıya karşı MİT, Emniyet ve Jandarma'yı uyarmış.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nin Tokat'ın Reşadiye İlçesi'nde, 7 Aralık'ta, 7 askerin şehit olduğu saldırıdan 33 gün önce, 'saldırı' haberi aldığı ortaya çıktı. İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün 2 Kasım'da hazırlayıp, 4 Aralık'ta birimlere gönderdiği 'çok gizli' ibareli istihbarat raporunda Tunceli'de faaliyet yürüten ve PKK'nın taşeron örgütü olara bilinen Maoist Komünist Parti'nin (MKP) silahlandığı anlatılıyor. 'Muhtemel Eylem' başlıklı raporda MKP'nin Tunceli'de 'Eylem Birliği' adı altında yeni bir grup oluşturduğu, yeterli silah ve mühimmata sahip oldukları vurgulanıyor.

'GÜVENLİK ARTSIN' DENDİ

İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı imzasıyla İstanbul Valiliği, Emniyet Genel Müdürlüğü, Terörle Mücadele Daire Başkanlığı, MİT İstanbul Bölge Başkanlığı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Jandarma Komutanlığı'na gönderilen raporda alınması gereken önlemler ise şöyle sıralanıyor:

- Göreve gidiş - gelişlerde alternatif yol güzergahlarının tercih edilmesi,

- Servis araçlarının mutlak suretle güvenlikleri alındıktan sonra servise çıkmalarına dikkat edilmesi,

-Tespit edilecek hassas noktalara konuşlandırılacak personel marifetiyle pusu atılmamasının sağlanması,

- Başta iktidar partisi olmak üzere diğer siyasi partiler, Adalet Bakanlığı ve Güvenlik Kuvvetleri'ne ait hizmet binaları ile lojman ve sosyal tesislere olabilecek muhtemel saldırılara karşı alınan güvenlik tedbirlerinin gözden geçirilmesi,

-Konunun önemine binaen istihbarat faaliyetlerine ağırlık verilmesi,

- Tüm birimlerin konu üzerinde hassasiyetle durarak, bölgelerde eylem öncesi önleme ve olası eylem sonrası şahısların yakalanması için gerekli güvenlik önlemlerinin artırılması ve gelişmelerden anında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün bilgilendirilmesi gerekmektedir.

PKK ÜSTLENMİŞTİ

Reşadiye'de devriye gezen jandarma ekiplerine pusu kuran teröristlerin çapraz ateşinde 7 asker şehit olurken, 3 asker de yaralanmıştı. PKK üç gün sonra saldırıyı Tunceli Grubu'na bağlı birimlerin 'inisiyatif' kullanarak, sözde genel komutanlıklarının bilgisi dışında yapıldığını söylemişti.

 

 

Bu haber toplam 1434 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri