Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Resim değil, hakaret

19.11.2009 11:55
Muğla Üniversitesi'nde açılan resim sergisinde, İslam ve Müslümanlara hakaret içeren çalışma da yer alıyor.

Muğla Üniversitesi'nde "Büyük Buluşma Projesi" kapsamında açılan resim sergisinde, İslam ve Müslümanlara hakaret içeren çalışma da yer alıyor. Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Araştırma Görevlisi Özge Sinanoğlu'nun, "Karakul" adlı çalışması, büyük tepkilere yol açtı. Çalışmada, örümcek ağının önünde çarşaflı bir kadın bulunuyor. Çarşafı çerçeveleyecek şekilde etrafında ise "Hakikaten gözün yoksa haramda başı açığa neden türban sorarsın?" yazısı var.

Muğla Üniversitesi'nde "Büyük Buluşma Projesi" kapsamında açılan resim sergisinde, İslam ve Müslümanlara hakaret içeren çalışma da yer alıyor. Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Araştırma Görevlisi Özge Sinanoğlu'nun, "Karakul" adlı çalışması, büyük tepkilere yol açtı.

Karışık teknikle yapılan 100x100 santimetre ebadındaki çalışmada, örümcek ağının önünde çarşaflı bir kadın bulunuyor. Çarşafı çerçeveleyecek şekilde etrafında ise, "Ne ararsın tanrı ile aramda sen kimsin ki orucumu sorarsın? Hakikaten gözün yoksa haramda başı açığa neden türban sorarsın?" yazısı var. Sergiyi gezen başta öğretim görevlileri ve öğrenciler olmak üzere vatandaşlar şoke olduklarını ifade etti.

Olaya tepki gösteren öğretim görevlileri, bunu resmi inanç hürriyetine ve kişilerin kıyafetlerine saldırı olarak nitelendirdiklerini belirterek, "Muğla Üniversitesi bu resmin sergilenmesine nasıl izin vermiş, akıl alır gibi değil. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne ters düşen bu resim derhal kaldırılmalıdır. Üniversiteler, her fikre ve inanca eşit mesafede olmalıdır. Bilginin sevgiyle birleştiği üniversitemizde bu durumu etik bulmamaktayız. İnancı gereği örtünenleri örümcek ağının içine hapsederek, aslında kendi kafalarındaki bağnaz inancı vurguluyorlar. Bu bir sanat değil, saldırıdır. Küreselleşen dünyamızda ülkelerin sınırlarının bile kaldırıldığı bir ortamda, insanlar da kendi beyinlerindeki örümcek ağlarını kaldırmalı." şeklinde tepki gösterdi.

Öğrenciler de söz konusu resmin, dini hassasiyetleri gereği başını örten hanımları hor görmekten başka bir izahı olmadığını vurgulayarak şunları söyledi: "Üniversitelerde çalışan bu insanların, kapalı bayanlarla alıp veremedikleri ne var, anlamış değiliz. Bu şekilde bir resim yaparak, aslında kendi kafalarının örümcek ağıyla örülü olduğu ve çağdaşlıkla hiçbir alâkalarının olmadığı rahatlıkla görülüyor. Bunlar kafalarındaki önyargıları bırakırsa, dini hassasiyetleri gereği kapanan bayanları bu şekilde aşağılayamayacaklarının farkına varacaktır."

Eserin sahibi Arş. Gör. Özge Sinanoğlu ise resminde her şeyin kendini açıkça ifade ettiğini belirterek, "Sergi 10 Kasım'da açıldı. O tarihin Atatürk'ün ölüm yıldönümü olması nedeniyle böyle bir bağlantı kurarak çizim yaptım." dedi.

Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Çıkın, sergide Türkiye'deki 45 güzel sanatlar fakültesinden 121 öğretim üyesinin eserlerinin yer aldığını söyledi.

Dekan Çıkın, "Serginin bu yılki konusu, resim ve özgün baskı olarak belirlendi. 94'ü resim ve 27'si özgün baskı olmak üzere 121 eser bulunuyor. 1 Aralık'a kadar açık kalacak." şeklinde konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1408 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri