Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Resmi birleşmiş milletler yemeğine alınmadılar

03 Haziran 2008 / 07:39
Zimbabve ve İran liderleri, Roma'da konuk devlet başkanları onuruna verilen resmi yemeğe davet edilmedi.
Konuşmaları ile Batılı liderleri kızdıran Zimbabve ve İran liderleri, bir BM zirvesi için geldikleri Roma'da konuk devlet başkanları onuruna verilen yemeğe davet edilmedi.

İtalya ve BM'nin ev sahipliği yaptığı Roma'da yapılan gıda fiyatlarının yükselmesi ile ilgili BM kriz zirvesinin bugünkü açılış yemeğinden Zimbabve ve İran liderleri dışlandı.

Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, AB seyahat yasağının BM forumlarında geçerli olmadığı için Roma'ya toplantı için gelebildi. Batı Avrupa'yı İran Cumhurbaşkanı olarak ilk kez ziyaret eden Mahmud Ahmedinecad'ın ise İran'dan ayrılmadan önce İsrail aleyhine yaptığı konuşma sebebiyle soğuk karşılanacağı beklenmekteydi.

Her iki lider İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un 3-5 Haziran zirvesine katılacak devlet başkanları için verdikleri resmi gece yemeğine davet edilmedi.

Batılı bakanlar, Zimbabve'de milyonlarca kişinin gıda sıkıntısı ile karşılaşmasından Mugabe'nin sorumlu olduğunu iddia ettiler.

Hollanda Gelişme Bakanı Bert Koenders, "Milyonlarca kişinin Mugabe'nin kölesi olmasına izin vermeyeceğiz." dedi. İngiltere Uluslararası Gelişme Bakanı Douglas Alexander ise Mugabe'nin politikaları sebebiyle 4 milyon Zimbabvelinin gıda yardımlarına muhtaç olduğunu ileri sürerek "Uluslararası gıda hakkında yapılacak bir tartışmaya herhangi bir katkısı olacak veya herhangi bir güvenirliliği olan bir kişi (Mugabe) değil." dedi.

Ahmedinecad Roma'ya hareketinden önce İsrail'in yakında haritadan kaybolacağını tekrarlarken, "şeytani bir güç" olan ABD'nin yıkılacağını ileri sürmüştü.

2005'te uluslararası bir toplantıda Mugade ABD Başkanı George W. Bush ve o günkü İngiltere Başkanı Tony Blair için "uluslararası teröristler" diyerek onları Adolf Hitler ile kıyaslamıştı.

Zimbabve eski bir İngiltere sömürgesi. Son dönemde İngiliz vatandaşlarının mülkiyetinde olan tarım arazileri devletleştirildi. Bu da Zimbabve ve Avrupa arasındaki ilişkileri gerginleştirdi.

İran liderinin Roma ziyareti ayrıca İtalya ve Vatikan için sıkıntı veren bir durum almış durumda. Çünkü Ahmedinecad Papa ve Berlusconi ile görüşme yapmak talebinde bulundu.

İtalya hükümeti böyle bir görüşmenin zaman kısıtlığı sebebiyle ihtimal dışı olduğunu bildirirken, Papa'nın bu haftaki yoğun programları sebebiyle herhangi bir devlet başkanı ile görüşmeyeceği belirtildi.

ABD Tarım Bakanı Ed Shafer de her iki liderle Roma'da görüşmeyeceğini söyleyerek "Burada olduklarına memnunuz. Diyalog fırsatını takdir ediyoruz. Fakat onlarla görüşmeme pozisyonundayız." dedi.

Reuters
Kaynak:
Bu haber toplam 716 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri