Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karadenizli fırıncıdan fıkra gibi çözüm

28.10.2009 01:38
Yolunuz Trabzon'da Mumcular sokağından geçerse ama dikkat. Karşınıza kürek sapı çıkabilir. Nasıl olur demeyin oluyor işte.
Restoranda uzun saplı küreği kullanamayan ustabaşının bulduğu çözüm, fıkraları aratmayacak cinsten.

Trabzon'da bir restoranın fırın bölümünün dar olması nedeniyle, pideleri fırına sürmek için kullanılan uzun saplı küreğin ileri geri hareket ettirebilmesi için pencere açıldı.

Pide yapılırken aradan camdan çıkan kürek sapının sokaktan geçen vatandaşlara çarpmaması için restoran duvarına "kürek sapına dikkat" şeklinde uyarı yazısı asıldı.Kent merkezindeki Atapark semtinde yer alan İnönü Caddesi Mumcular sokakta restoran işleten Hasan Demirci, bir süre önce restoranın iç kısmına bir fırın yaptırdı.

Ancak, küçük ve dar olarak inşa edilen fırında, pideleri fırına sürmek ve almak için gerekli olan uzun saplı küreğin nasıl kullanılacağı hesap edilmedi.

Çözüm arayışına giren işletme sahibi, fırının ön tarafına bir pencere açtırarak, ustabaşının kullandığı küreğin sapının buradan dışarıya uzatmasını sağladı.

Ancak, fırındaki çalışması sırasında küreğin sapının arada camdan dışarı çıkması, sokakta yürüyen vatandaşlar için tehlikeli olmaya başlayınca, buna da bir önlem düşünüldü.

"KÜREK SAPINA DİKKAT"

Camdan uzatılan kürek sapının vatandaşlara çarpmaması için restoranın duvarına, ''Kürek sapına dikkat'' uyarı yazısı asıldı. Restoranın ustabaşı Mustafa Baş (35), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 24 yıllık fırıncı olduğunu ve 2 aydır da bu restoranın fırın bölümünde çalıştığını söyledi.

Fırının dar olması yüzünden pide yapımında kullandığı küreğin sapını camdan sokağa doğru çıkarmak zorunda kaldığını anlatan Baş, ''Bazı insanlar, 'dikkat köpek var', 'dikkat kapan var' yazısı asıyor. Kürek sapı insanlara zarar verebilir. Biz de önlem alalım dedik ve bu yazıyı yazdık'' dedi.

''UYARI YAZISI İŞE YARIYOR''

Uyarı yazısının vatandaşların dikkatini çektiğini ve işe yaradığını belirten Baş, şunları söyledi:

''Fırından sokağa çıkan kürek vatandaşlara vurmasın diye yazıyı yazdık. Bir defasında kürek bir vatandaşa vuracaktı, sıyırdı. Sokak biraz dar ama bugüne kadar önemli bir kaza olmadı. Hafif bir kaza olmuştu. Şimdi yazıyı gören hemen çekiliyor. Vatandaşın da dikkatini çekiyor. Yazıyı gören önce bir bakıyor, dikkatle bir daha bakıyor, bazıları da anlamıyor. Hatlı minibüsler buradan geçerken yazıyı okuyan yolcular diğerlerine gösteriyor''

Fırın önünden geçen vatandaşlardan Ahmet Memişoğlu da, ''Enteresan bir yazı. Burası Türkiye. Her an karşınıza ne çıkacağını bilemiyorsunuz. (Dikkat köpek var) yazısı var da, (Kürek sapına dikkat) yazısı biraz tuhaf bir yazı oldu'' dedi.


Bu haber toplam 4928 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri