Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Reuters'den ilginç 'Erdoğan zaferi'

16.07.2009 13:35
Reuters iki gün sonra Türkiye'de yürürlüğe girecek sigara yasağı ile ilgili yazdığı analizde çarpıcı bir yorum yapıldı.
Reuters iki gün sonra Türkiye'de yürürlüğe girecek sigara yasağı ile ilgili yazdığı analizde, yasağın, sigaraya kişisel olarak düşman olduğunu defalarca söyleyen Başbakan Erdoğan'ın bir zaferi olduğu ifade edildi.

Avrupa'nın birçok yerinde kullanılan "Türk gibi sigara içmek" deyiminin tarihe karışacağının belirtildiği analizde, " Türkiye'deki sigara tiryakilerinin, 17'inci yüzyılda olduğunun aksine başları kesilmeyecek. Ancak başbakanları sigarayı terörizme benzetmekten çekinmiyor. Erdoğan, bu yasağın arkasındaki popüler itici güç. Ancak ekonomik kriz zamanında, barlara ve cafe'lere bu yasağın getirilmesi, azınlıkta olanlar tarafından kültürlerine bir saldırı olarak gösteriliyor" denildi.

Reuters analizinde, şöyle dedi: Erdoğan'ın sigaraya karşı kişisel nefreti, yasağın başlaması için gereken popüler momentumu sağlıyor. Ancak yasağı delenlere komşu Yunanistan'da kesilen 500 euro'nun aksine, Türkiye'de bu cezanın sadece 69 TL olması, Erdoğan'ın bu kararlılığını gölgeliyor. Gece kulübü endüstrisinde çalışanların bazıları, sigara yasağının alkole eklenen vergilerle denk geldiğini bunun da hükümetin gizli bir ajandası olduğunu söylüyor. Bazılarına göre Erdoğan'ın bu sigara karşıtlığı İslami AKP partisi ile birlikte Türk toplumunu değiştirmeyi planlıyor. Yetkililer sigara yasağının uygulanmasının zor bir yol olacağını söylese de Türkler'in değişime hızlı ayak uydurmasını örnek veriyor. 1928'de bu ülke Arap alfabesinden Latin alfabesine geçti. 13 yıl önce otobüslere getirilen sigara yasağı başarılı oldu.
Bu haber toplam 974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri