Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rice,Hamas'a Dur Dedi

07 Ocak 2009 / 09:54
Rice, ateşkes için Hamas'ın roket saldırılarının durması gerektiğini söyledi.
İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırı Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu'nda bir kez daha ele alındı. Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın da katıldığı oturumda konuşan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, bölgedeki şiddet olaylarına son verilmesi için gün boyu çalışıldığını vurgulayarak, ateşkes anlaşmasının imzalanmasının şart olduğunu vurguladı.
BM Güvenlik Kurulu tarafından “Ortadoğu'daki Durum” başlığı altında düzenlenen oturuma katılan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Gazze'deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve bölgedeki şiddet olaylarının sona erdirilmesi için gün boyu çalıştıklarını söyledi. Rice, yeni bir ateşkes anlaşmasının gerekli olduğunu vurgulayarak, bunun için öncelikli olarak tam anlamıyla güvenliğin sağlanması, bölgede istikrarın sağlanması ve roket saldırılarının durdurulması gerektiğini söyledi. Rice, sağlanacak

ateşkesin hem İsrail hem de Filistinliler için güvenlik getirmesi gerektiğini sözlerine ekleyerek, daha önceki durumun bunu sağlayamadığını belirtti. Hiçbir ülkenin roket saldırılarını görmezden gelemeyeceğine işaret eden Rice, Hamas nedeniyle Gazze'de yaşayan halk için durumun daha da vahim hale geldiğini söyledi. Silah kaçakçılığının önlenmesi için gerekli önlemlerin alınmasının ardından sınır kapılarının açılabileceğini kaydeden Rice, amacın Gazze'deki yaşamın normale çevrilmesi olduğunun altını çizdi.

Rice, 26 Kasım tarihinde Arap Ligi tarafından yapılan duyurunun Mısır önderliğinde girişilen mücadele için önemli bir rehber olduğunu ifade ederek, uluslararası kamuoyunun da Gazze'nin yeniden yapılandırılmasına desteğinin gerektiğini dile getirdi.

Mısır Devlet Başkanının açıklamalarının olumlu karşılandığını belirten Rice, ABD'nin Gazze'deki insani yardım konusunda da gerekli atılımları yaptığını bildirdi.

İsrail'in insani yardım malzemelerinin sevkiyatı için sınır kapılarını açacağını öğrendiğini aktaran Rice, bu konuda İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile bir görüşme gerçekleştirdiğini dile getirdi. Ancak bu konuda bir sıkıntının yaşanabileceğine de dikkat çeken Rice, söz konusu yardım malzemelerini Gazze'ye ulaştırılması halinde bile dağıtım

sürecinde sorun yaşanabileceğini kaydetti.

Bu arada ABD'nin 85 milyon dolarlık acil yardım paketini gerekli olması durumunda kullandırmak üzere hazırda beklettiğini de sözlerine ekleyen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, çözümün kısa süre içerisinde bulunması gerektiğini açıkladı. Rice konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kısa sürede bir çözüm yolu bulunması gerekiyor ancak bu çözüm yolu Hamas'ın Gazze'yi bir üs olarak kullanmasını sağlayacak bir çözüm yolu olmamalı. Bu çözüm yolu sınırların açılabilmesini sağlayabilecek bir çözüm yolu olmalı. Kendi topraklarında yaşamayı isteyen Filistinliler, kendi vatanlarında yaşamalı, barış ve güvenlik umut eden İsrailliler de barış ve güvenlik içinde yaşabilmeli. Ancak değişen bu koşullar içinde acil olarak bir çözüm yolu bulunmalı ve gerçek anlamda bir barış sağlanmalı.”

Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri